13 důvodů proč cestovat sami

Přečtěte si 13 důvodů, proč by si solocestování každý měl alespoň jednou zkusit.

1. Flexibilita při plánování dovolené

První výhoda přichází už před samotnou cestou. Pokud se rozhodnete vyrazit cestovat sami, snadno si zvolíte termín odjezdu a příjezdu podle toho, jak se vám to hodí. Nemusíte se s nikým domlouvat a hledat termín, který vyhovuje oběma stranám. Jediné, co vás omezuje je vlastní rozhodnutí o tom, kdy chcete (a můžete) jet.

2. Vybírání destinace

Konec přesvědčování okolí o tom, proč chcete jet právě do Turkmenistánu. Je čas si začít odškrtávat seznam vašich vysněných destinací.

3. Budete dělat jen to co chcete

Pokud rádi čtete, můžete si s sebou vzít třeba šest knih a všechny je přečíst – v jakoukoli denní či noční hodinu. Budete moci dělat aktivity, které vás lákají bez toho, aniž byste se cítili špatně, že na vás ostatní musí čekat. Chcete se válet celý den na pláži? Užijte si to. Na konci dne nebudete muset čelit otráveným pohledům a dotazům, jestli zítra už konečně někam pojedete. Užijte si svůj volný čas přesně podle vašich představ!

4. Chcete se seznámit – nikdy to nebylo jednodušší

V průběhu cesty narazíte na mnoho lidí, ať už cestovatelů nebo místních obyvatel. Když cestujete sami, je mnohem jednodušší navazovat kontakty s cizími lidmi. Samotný člověk na cestách vzbuzuje v lidech zvědavost. Místní budou chtít znát váš příběh. Na oplátku vám řeknou ten svůj nebo vám pomůžou najít ubytování, či vám dají dobré tipy na výlety a místní restaurace.

5. Poznejte sami sebe

Ačkoli se tohoto bodu můžete děsit, není nic lepšího než strávit nějaký čas sami se sebou. Když kolem sebe nemáte partnera či kamaráda, soustředíte se více na sebe sama. Snadněji si srovnáte v hlavě myšlenky a dospějete k potřebným rozhodnutím.

6. Stanete se silnějšími, schopnějšími a samostatnějšími

Jak už to při cestování bývá, nepříjemným situacím se patrně nevyhnete (stejně jako když cestujete s někým). Budete na to sice sami, ale to ještě nutně nemusí znamenat něco špatného. Už po vyřešení prvního problému získáte více sebedůvěry v sebe sama a každý další problém se vám bude řešit snáze. Tato dovednost se vám v životě neztratí.

7. Lepší servis, obsluha

V závislosti na tom, do jaké země se vydáte, můžete zažít vstřícnější chování v oblasti služeb, než jaké bys se vám dostalo při cestování v páru či skupince. Lidé většinou obdivují solocestovatele (neplatí pro jihovýchodní Asii) a snaží se jim nabídnout něco navíc. Můžete se například dočkat upgradu v hotelu nebo dobrého koktejlu v restauraci. Já zažila oboje a je to moc příjemné.

8. Partnerské vztahy – udělejte si jasno

Odjet od partnera se může zdát jako těžká věc. Někomu se bude stýskat, jiný se bude bát nechat partnera doma samotného. Odloučení od vaší drahé polovičky vám oběma však může prospět. Fungující vztahy takové odloučení většinou posilní. Po návratu si budete opět o něco vzácnější. Pokud si vztahem nejste jisti, během cestování budete mít dostatek času na to si tyto nejasnosti v hlavě vyřešit.

9. Srovnat se a odpočinout si

Nejde vždy jen o partnerské vztahy. Každý potřebuje jednou za čas vypnout. Odpočinout si od práce a od každodenního shonu. Pokud vyrazíte sami, můžete relaxovat přesně podle svých představ a nikdo do vás nebude hučet – řekni mi něco; povídej si se mnou! A nikdo se vás nebude ptát – nad čím přemýšlíš? Co ti je? A podobně.

10. Silnější prožitek

Pokud cestujete sami, všímáte si více svého okolí a soustředíte se na maličkosti. Čas, který byste při čekání na autobus strávili povídáním si s kamarádem, můžete využít k pozorování okolí. Pokud chcete destinaci poznat opravdu dobře, vyrazte sami.

11. Rozpočet dle vašich představ

Utratíte jen tolik, kolik chcete. Každý může mít jinou finanční představu a každý utrácí jinak za jiné věci. Někdo šetří, jiný si chce vyhodit z kopýtka. A když pojedete sami, utratíte přesně tolik, kolik utratit chcete.

12. Organizace jednoho člověka je snadnější

Dávat dohromady plány pro skupinu lidí je náročné. Co teprve samotná organizace skupiny na místě. Někdo chce jít do lokální restaurace, jiní chtějí šetřit a raději si zalít nudlovou polévku. Tihle chtějí na pláž a tamti do města, zatímco jiní by rádi do hor. Určitě jste se již v životě ocitli v situaci, kdy vaše představa o výletu či dovolené byla jiná než představa vašich přátel či vašeho partnera/partnerky. A všichni moc dobře víme, jak to dokáže zkazit náladu.

13. Snáze se cestuje – vejdete se všude

Až se budete potřebovat nacpat do přeplněného autobusu, vzpomenete si na má slova. Jeden člověk se přeci vždycky někam namáčkne. Především v Asii…

Tak proč čekat na ostatní, když můžete vyrazit sami, a přesto si to užít?

Populární filmy na Prima Zoom