13 běžně užívaných gest, na která si ve světě dávat pozor

Ne vždy ovládáme řeč zemí, do kterých jedeme, a tak si mnohdy, i nevědomky, pomáháme gesty. V dnešním článku jsem se zaměřila na gesta, která běžně v životě používáme, avšak v zahraničí znamenají něco zcela jiného, než v České republice.

Stejná gesta mohou mít v různých zemích různé významy. Tak například pokud byste ve Vietnamu chtěli někomu popřát hodně štěstí, neukazujte zkřížené prsty. Ty zde totiž představují ženské genitálie, ve vulgárním pojetí.

Pokud se chcete v Ghaně zbavit dotěrných obchodníků, nepoužívejte gesta "jdi pryč“, protože je v této zemi chápáno přesně naopak – "pojď sem".

Nejde vždy jen o gesta…

Potřebujete v Japonsku předat svému obchodnímu partnerovi vizitku? Dělejte to zásadně dvěma rukama najednou. Pokud použijete jen jednu, jak je to ve zvyku u nás, můžete svého partnera hluboce urazit. V Saudské Arábii si zase dejte pozor na překřížení nohou. Ideálně to vůbec nedělejte. Pokud si nemůžete pomoct, dejte si pozor, abyste při házení nohy přes nohu neukázali podrážku své boty – to je totiž považováno za těžkou urážku.

13 gest, která si před jejich použitím pořádně promyslete

1) Palec nahoru

Zatímco palec nahoru většinou používáme, když se nám něco líbí, v Thajsku je používán místo vyplazování jazyka. V některých částech Itálie a Řecka toto gesto znamená, ať si to dotyčný strčí do zadku.

2) Ukazování „pojď sem“ pomocí ukazováčku

Zatímco v některých zemích může být gesto vykládáno až laškovně (pojď sem ty divochu), na Filipínách to rozhodně neplatí. Používá se pouze a jenom, když chcete přivolat psy. V případě, že gesta použijete na lidi, dopustíte se urážky.

Toto gesto nepoužívejte ani v Japonsku, kde může být chápáno jako symbol smrti.

3) Podepřít si bradu rukou

Věděli jste, že i podepření brady může mít hlubší význam? Na Filipínách tím dáváte najevo zklamání, popřípadě ztrátu peněz.

4) Mír!

Především Japonci jsou známí používáním tohoto gesta na fotografiích. Ve většině částech světa gesto "V“ znamená mír. Ne však ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Austrálii. Pokud ukážete gesto "V" dlaní k sobě, dáváte tím protějšku najevo, jde, slušně řečeno, k šípku.

5) Podrbat se na pravém uchu

Pokud se v Rusku podrbete levou rukou (za hlavou) na pravém uchu, dáváte tím najevo, že „to už začíná být moc komplikované“. Toto gesto se vám může hodit například u pracovního jednání.

6) Jdi pryč!

Ghana – pokud se chcete někoho zbavit, neukazujte toto gesto. V Ghaně totiž znamená přesný opak, tedy, pojď sem.

7) Rocker/ paroháč

Ne vždy je dobré na fotkách a ve společnosti ukazovat toto gesto, které má mnoho významů. Zatímco v Americe je používán rockery, v Itálii, Brazílii, Kolumbii, Portugalsku a Španělsku tím dáváte najevo, že je žena muži nevěrná.

8) Podrbaní se pod bradou

Otření ruky o bradu či podrbání se pod bradou, znamená v Belgii, Francii, Severní Itálii a Tunisku "vypadni“, či “zmiz odsud“.

9) 5x prosím

Pokud si chcete v Řecku objednat 5 piv, řekněte to pouze slovně a ruce raději nechce podél těla nebo na stole. Otevřená dlaň (mountza) zde znamená velkou urážku a podobá se vztyčenému prostředníčku.

10) Dotknutí se ukazováčkem pod okem

Omylem se ve Francii dotknete ukazováčkem pod okem a už tím dáváte protějšku najevo, že mu nevěříte.

11) OK!

Ani gesto OK není všude po světě OK! Například v Brazílii a Turecku může mít podobný význam jako vztyčený prostředníček, někde to mohou považovat za náznak, že je někdo homosexuál. Ve Francii může toto gesto znamenat, že je dotyčný nula.

12) Zkřížené prsty

Jak už bylo řečeno, zkřížené prsty neznamenají vždy „hodně štěstí“! Vyvarujte se tomuto gestu především ve Vietnamu, kde je považováno za vulgární a symbolizuje ženské genitálie.

13) Ani ruce v kapce vás nezachrání!

Pokud si myslíte, že vás zachrání dát si ruce do kapes, pak vás zklamu. Především v Koreji, Japonsku a Velké Británii je to považováno za neslušné. Už vůbec to nedělejte, pokud s někým hovoříte.

Populární filmy na Prima Zoom