Vražedně nebezpečná konspirace: za virus Zika může očkování a mutovaní komáři
Konspirace o viru Zika jsou nejen hloupé - ale především nebezpečné!
Drtivá většina konspiračních teorií je zcela neškodná: když si někdo myslí, že USA na Měsíci ve skutečnosti nepřistáli, ukazuje tím, že o fyzice moc neví, ale to je tak všechno. Nic nezkazí, jen se občas ztrapní ve společnosti. Bohužel existují i konspirace, které jsou nebezpečné – a umírají kvůli nim lidé.
V poslední době se v souvislosti s virem Zika začaly, jako houby po dešti, rozplevelovat zcela šílené konspirace, které o viru tvrdí naprosté nesmysly – a současně ukazují, jak snadné je pro nevzdělaného člověka na ně naletěl. Britský deník Guardian se vydal po stopách této konspirační teorie a ukázal mechanismus, jak vzniká.
První stopy fámy našli novináři na sociální síti Reddit 25. ledna v sekce o konspiračních teoriích. Umístil ji tam anonymní uživatel s přezdívkou “redditsucksatbanning”. Tvrdil, že virus Zika vyvolala malá britská společnost Oxitec. Ta měla roku 2011 vypustit v severo-východní části Brazílie samce geneticky upravených komárů, kteří pak rozšířili virus Zika. Oxitec opravdu geneticky upravené komáry vypustil, pouze samce, kteří nesají krev. Byli geneticky obohaceni tak, aby se po spáření se samicí narodilo mrtvé a života neschopné potomstvo. Pokusnou oblastí bylo okolí města Juazeiro – o pokusu jsme na ZOOMu psali zde:
Pokus byl víc než úspěšný, počet komárů poklesl o více než 90 procent! Zdá se, že Oxitec našel lacinou a funkční cestu, jak nebezpečnou populaci komárů výrazně snížit. Každopádně redditový konspirátor tvrdil, že oblast, kam byli komáři vypuštění, je totožná s tou, kde se šíří virus Zika. Od něj toto tvrzení přebral konspirační web AntiMedia a pak už se fáma vesele šířila dál do světa, v ČR ji opakovaly „alternativní weby“ jako třeba Orgonet… Základem konspirace je mapa zveřejněná právě na Antimedia – ukazuje na místo u města Juazeiro, kde se opravdu překrývá s výskytem viru Zika. Bohužel tato mapa má fatální chybu: V Brazílii jsou totiž dvě města jménem Juazeiro… No a na mapě z Antimedia je to špatné – to, kde byli vypuštění komáři, leží 300 kilometrů od místa, kde vypukla epidemie Zika. Ups…
Chyby zcela nepodstatné...
A nesmyslná byla nejen mapa ale také data. Komáři byli vypuštěni jednorázově, a to roku 2011. Epidemie Zika vypukla až roku 2015, tedy dlouho poté, co všichni geneticky upravení komáři zemřeli. Vektor, kudy Zika do Brazílie vstoupila, je navíc dobře známý: roku 2013 poté, co vypukla menší epidemie ve Francouzské Polynésii. A tam virus doputoval z Mikronésie, kde byla epidemie roku 2007. Komáři vypuštění roku 2011 tedy nemohli mít na žádnou z těchto absolutně žádný vliv…
Bohužel ani jasný důkaz o tom, že jde o naprostý nesmysl, neznamenal, že se fáma nebude šířit dál. Pokračovaly v tom ruské státní programy, především televize RT. Ta původní data (včetně obou zmíněných chyb) doplnila 30. ledna o citace aktivistů bojujících proti čemukoliv geneticky modifikovanému – a pak už se toho chytily různé pro-ruské weby po celém světě.
K šíření „teorie“ přispěl také ekologický web Ecologist, v němž na toto téma vydal článek enviromentální žurnalista Oliver Tickell. Ten se opřel o vědecky znějící informace expertky Dr. Mae Wan Hoové – ta věří, že geny komárů z Oxitecu mohly pomoci viru Zika, aby jeho DNA zmutovala a nabyl mnohem nebezpečnější formu… Bohužel, celé to má také drobný háček: Dr. Hoová není Dr. ale jen aktivistka, která přichází s desítkami bizarních konspiračních teorií: od smyšlených rizik vakcinace, přes rakovinu způsobující mobily až po vyzdvihování některých holistických vlastností „tradiční“ čínské medicíny.
Že „paní doktorka“ tvrdí naprosté nesmysly, je velmi snadné dokázat: její věty o zmutované DNA viru Zika působí mnohem komičtěji, když si uvědomíme, že Zika žádnou DNA nemá, jde totiž o RNA virus…
Důsledky
Konspirátoři obrnění nevědomostí, ignorancí a frázemi typu „na každém šprochu pravdy trochu“ bohužel vytvářejí tlak na politiky, kteří se bojí použít účinné způsoby boje proti viru. Zřejmě nejlepší by nyní bylo nasadit masivně geneticky modifikované komáry od Oxitecu, kteří by dokázali snížit razantně počet komárů v nejhůř zasažených oblastech. Jenže brazilská vláda, zřejmě právě pod tlakem zpanikařené veřejnosti, už Oxitecu naznačila, že bude muset s dalším kolem počkat…
Guardian upozorňuje na to, že nejde zdaleka o první podobný případ. Nšco podobného se stalo roku 2000 v Nigérii, ještě horší následky měly fámy a konspirace v Jižní Africe v době, kdy tam vrcholila epidemie AIDS. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace zavinila přibližně 300 000 zbytečně mrtvých…