Virus zika je mnohem horší než ebola. Západní svět má obrovský problém, varuje expert
Vyrobit vakcínu proti viru zika může být prakticky nemožné – především pro země, které jsou svázané nějakými etickými kodexy…
Pokusy o výrobu vakcíny proti viru zika narazily na jeden zásadní problém: musely by se provádět na těhotných ženách – a to představuje pro západní lékařskou vědu zásadní etický i praktický problém. A to není zdaleka jediná komplikace, která se s touto nebezpečnou chorobou spojuje…
Virus ebola připravil vloni o život 11 000 lidí. Podle některých expertů představuje zika ještě mnohem větší hrozbu – důkazem je už jen fakt, jak rychle se šíří po světě. Minulý týden se rozšířil z tropických jihoamerických pralesů až do Evropy i do Kanady. Proč představuje pro lidstvo takový problém a pro lékaře takovou výzvu?
O nebezpečnosti virusu zika nepochybuje například Jeremy Farrar, šéf nadace Wellcome Trust. „Většina přenašečů tohoto viru neprojevuje žádné symptomy. Jde o tichou infekci ve skupině velice zranitelných osob – těhotných žen. A důsledkem infekce jsou hrůzné následky pro tyto ženy: deformované hlavy jejich dětí…"
Doposud neexistuje ani náznak toho, že by vznikla proti viru zika vakcína – což je oproti ebole zásadní rozdíl; u ní se už testuje vakcín rovnou několik… „Opravdový problém spočívá v tom, že vývoj vakcíny by spočíval v testování na těhotných ženách – což je etická i praktická noční můra…“, dodal k tomu lékař Mike Turner z Wellcome Trustu.
Čísla to potvrzují
Až 80 procent nakažených neprojevuje žádné příznaky, takže sledovat šíření nemoci je velmi problematické. Komár tropický, který ziku přenáší, se v posledních desetiletích výrazně rozšířil – oblíbil si města, v nichž nachází spoustu potravy i ideální místa pro své larvy.
Vyhubit komára je prakticky nemožné; zatím jediným opravdu účinným způsobem je masivní likvidace pomocí DDT. Což ale zase znamená obrovská rizika pro živočišné prostředí.
Co Česko?
Zatím se zdá, že Česká republika je relativně v bezpečí – komáři tropičtí podle všeho nejsou schopní přežívat naše chladné zimy. Problém je, že virus si už mohou přinést lidé, kteří se vracejí z exotických dovolených. A pochopitelně také změny klimatu, které naše zimy stále více oteplují…