Nové globální riziko: virus zika, po kterém se rodí děti s malými hlavami
Jen co se podařilo potlačit problémy s ebolou, je zde další velké riziko, pravděpodobně stejně nebezpečné. Jmenuje se zika…
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virus zika rozšíří po drtivé většině Ameriky, s výjimkou Kanady a Chile. Znamená to velký problém, zejména kvůli povaze tohoto viru…
Šéfka WHO Margaret Chanová chce na boj proti viru zika tlačit – chtěla by, aby WHO tentokrát zareagovala na novou hrozbu mnohem rychleji než dříve. To znamená, že by ji ráda zarazila hned zpočátku, kdy je ještě virus relativně málo početný.
Co je virus zika?
Nejvíce se o něm píše jako o viru, který způsobuje deformace lebek novorozenců. Děti se pod vlivem viru rodí s malými hlavami a tedy i mozky. Virus je sice známý již dlouho, ale doposud nikdy neškodil příliš, byl izolován v několika málo oblastech. Všechno se ale změnilo v květnu roku 2015, kdy se začal šířit mnohem rychleji než kdy dříve.
Brazílie hlási 3893 případů dětí s mikrocefalií (nedostatečně vyvinutou hlavou) – u většiny případů je hlavním podezřelým právě virus zika. Od roku 2010 je to tedy třicetinásobný nárůst. WHO již varovala těhotné ženy, které do oblastí s virem cestují, aby raději před odletem konzultovaly své plány s lékařem.
Záhadný virus
Virus zika je pořád pro vědce do značné míry záhadou. Nejčastěji ho sice přenášejí komáři, ale byl už zaznamenán i v lidském spermatu – a dokonce existuje jeden případ, kde je podezření, že byl přenesen právě pohlavním stykem. Přenos mateřským mlékem zatím nebyl potvrzen.
Virus zika patří do čeledi flaviviridae, je přenášen komáry rodu Aedes. Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů. Vysoké riziko představuje pro těhotné ženy, jejichž dětem může způsobit těžkou vývojovou poruchu mikrocefalii.
Virus byl poprvé objeven v roce 1947 v Ugandě. V současnosti byl zachycen ve více než dvaceti zemích, mezi které patří zejména jiho- a a středoamerické státy: např. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Paraguay, Panama, Mexiko.
Hrozba pro olympijské hry?
V Brazílii byl největší výskyt zaznamenán na severovýchodě země. Případy nákazy se však objevily i na jihovýchodním pobřeží, kde se nachází bývalé hlavní město země Rio de Janeiro, v němž se budou v srpnu 2016 konat letní olympijské hry.
Viru zika je přičítán zvýšený výskyt mikrocefalie, která se projevuje zakrněním nebo předčasným ukončením růstu mozku. Zatímco v roce 2014 se v Brazílii s touto vadou narodilo 150 dětí, o rok později jich bylo 2700. V některých částech Brazílie byl v této souvislosti vyhlášen výjimečný stav. Párům, plánujícím narození potomka lékaři doporučují odložení rodičovství.
Proti onemocnění neexistuje lék, brazilská vláda usiluje o urychlený vývoj vakcíny. Jedinou prevencí proto zůstává ochrana před komářím bodnutím. Armáda a zdravotníci likvidují stojaté vody, v nichž se komáři množí…(wiki)