Co když mimozemšťanům omylem pošleme virus, bojí se vědci
Stačí jedna chyba a dopadne to moc špatně...
V současné době řeší vědci celého světa, jak by měl vypadat nový vzkaz, který lidstvo pošle jiným inteligentním civilizacím ve vesmíru. Na zprávě mimozemšťanům pracují týmy astronomů, filozofů a lingvistů z celého světa – všichni spojení v síto SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence).
Vědci se dlouho přeli, jestli vůbec nějakou zprávu posílat, na zářijovém hlasování se ale shodli, že ano – jen si zatím nejsou jistí, jak by měla vypadat a co by měla obsahovat. Poslední problém, který rozhodně nečekali, se vynořil v polovině září. Dr. Anders Sandberg z Oxfordu totiž upozornil, že pokud pošleme nějakou digitální zprávu, musíme si dát velký pozor, abychom náhodou mimozemšťanům nezavirovali počítače.
„Typickým příkladem zprávy by mohla být série pulzů, které by obsahovaly v binárním kódu čísla, DNA nebo obrázek naší sluneční soustavy,“ řekl vědec na konferenci British Science Festival. „Ale ukazuje se, že by to mohl být problém. Jazyky skrývají spoustu informací, takže se obáváme, abychom cizincům neposlali neúmyslně něco, co nechceme. Jsem dokonce na vážkách, jestli je vůbec dobrý nápad nějakou zprávu posílat – ale mírně víc jsem pro.“
Jak se může taková zpráva zvrtnout? Výrazem „virus“ označují vědci nejen klasický počítačový virus, jak ho známe my, ale také cokoliv, co jsme nezamýšleli poslat. Co si pod tím představit? Když nesly sondy NASA destičky s vyobrazením lidských bytostí, byli na nich muž i žena zobrazeni nazí. Co když se civilizace příjemců zprávy řídí nějakým etickým kodexem, který zakazuje zobrazování nahoty? Anebo co kdyby nějaký náš „univerzální matematický symbol“ byl u mimozemské civilizace považován naopak za posvátný anebo tabuizovaný?
SETI vyhlásila veřejnou soutěž, v níž může zprávu pro mimozemské civilizace navrhnout úplně každý – a ten, jehož návrh vyhraje, dostane navíc odměnu 1 milion dolarů. Pokud hledáte, jak se přihlásit, pátrejte po Breakthrough Message Initiative.
Většina ostatních vědců, kteří na zprávě SETI pracují, tak opatrná není. Například ekonomka Jill Stuartová z Londýna věří, že jen vytvoření samotné zprávy je pro lidstvo nesmírně důležité. Může nám totiž pomoci definovat si, co to vlastně znamená být člověkem a co nás napříč všemi kulturami nebo světadíly spojuje. „Navíc stejně nevíme, jak bude vlastně lidstvo vypadat, až tato zpráva někomu přijde,“ dodává vědkyně.