26. září 2017 06:00

Zázračná planeta se točila deset let ve 40 zemích světa – výsledkem jsou unikátní záběry na Prima ZOOM

Zázračná planeta nezklame: Filmaři nasadili drony a fotopasti a díl věnovaný horám vznikal celé tři roky.

Práce kameramanů je v dokumentu Zázračná planeta II z produkce BBC tak jedinečná, že to vypadá, jako by byla předchozí série z roku 2006 natáčená na mobilní telefon. I to je jeden z důvodů, proč při své premiéře přitáhla Zázračná planeta II k televizi vůbec nejvíc diváků v historii televizní dokumentaristiky.

Ti se v šesti jednotlivých dílech doprovázených komentářem 91leté legendy Davida Attenborougha a podbarvených hudbou Hanse Zimmera jako nikdy předtím přiblížili specifickým prostředím od ostrovů přes hory až po velkoměsta. Zázračnou planetu II právě teď uvádí Prima ZOOM každou sobotu večer.

Jedním z důvodů, proč diváci čekali na druhou řadu Zázračné planety celých deset let, je ohromující množství času a úsilí věnovaného získání často jedinečných a dosud nepořízených záběrů. Tým filmařů dokument natáčel postupně ve 40 různých zemích během 117 různých filmových výprav.

Samotná druhá epizoda věnovaná horám vznikala od konceptu po finální verzi celé dva roky. Během filmování se podařilo zachytit kozorožce obratně zdolávající takřka kolmé pouštní útesy, orla skalního kroužícího vysoko v Alpách a především čtyři levharty sněžné zároveň. To je naprostý unikát – dosud se málokomu poštěstilo irbise, jak se himálajskému leopardovi říká, vůbec potkat.

Podle režiséra Justina Andersona bylo pro získání jakéhokoliv použitelného záběru chování zvířat v horském prostředí potřeba tří až čtyř týdnů filmování. Při tom se využívaly nejrůznější postupy. Vedle tradičního stopování vybraných zvířat s kamerou v ruce nebo na trojnožce tým používat dvě desítky filmových fotopastí a také drony. Fotopasti byly v chodu celé měsíce, bylo ale nutné vyměňovat jim média.

Zázračnou planetu II sledujte na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom