3. dubna 2025 13:33
Adam Vala

První zakázanou knihu v Americe sepsal právník z Anglie. Indiánům prodával pušky a alkohol

Obyvatelům naší země, která byla v uplynulých sto letech třetinu času okupována, patrně nemusíme pojem cenzura vysvětlovat. Ani to, že se rozhodně nejedná o moderní termín, ať už se jím lidé ve 21. století ohání oprávněně či nikoliv. Pojďme ale společně zapátrat, jak se to mělo s cenzurou na území dnešních Spojených států a které knižní dílo bylo cenzurou ovlivněno jako první.

Musíme se vrátit do začátku 17. století, kdy myšlenky na válku za nezávislost ještě neexistovaly a veškeré politické, diplomatické a společenské dění se soustředilo na kolonizaci z Evropy. Nešlo o nic pěkného – o území a vliv mezi sebou soupeřily skupiny osadníků, které měly zpravidla odlišnou agendu, ideologii, ale i víru, takže jakékoliv spory a konflikty mohly být drsnější, než si máme tendenci trochu romanticky představovat. A souvisí to i s cenzurou knih, respektive s první zakázanou knihou v Severní Americe.

Nezbedný Morton

Jejím autorem byl Thomas Morton, anglický právník, spisovatel a společenský reformátor, který se stal trnem v oku puritánům v Massachusettské kolonii. Do Ameriky dorazil v roce 1624 a podílel se na založení osady Merrymount, dnešní Quincy ve státě Massachusetts. Jenže zatímco puritáni přišli z Anglie do těchto míst budovat společnost založenou na přísných náboženských pravidlech, Morton se chtěl zaměřit na obchod a budování přátelských vztahů s původními obyvateli. Těm dokonce prodával zbraně a alkohol, což mezi tzv. Otci poutníky vyvolávalo obrovské pobouření.

Čtěte také: Biologická zbraň v 18. století: Britové chtěli při dobývání Ameriky provést zákeřnou indiánskou genocidu

Morton však puritány popichoval i nadále, když například v roce 1627 vztyčil ve své osadě májku, což lidé z ostatních osad považovali za pohanský a především nemorální akt. O rok později se proto puritánská milice pod vedením Mylese Standishe pokusila úspěšně Mortonovu osadu napadnout, májku porazila a anglického právníka zajala. Po rychlém procesu bylo rozhodnuto, že bude Morton vyhoštěn, konkrétně pak na opuštěný ostrov u pobřeží New Hampshire, kde měl být ponechán svému osudu. Morton se ale dokázal zachránit, vrátil se do Anglie a odsud kolonii v Massachusetts zažaloval.

Kniha, která rozčílila Novou Anglii

Tím se konečně dostáváme ke knize, kterou Morton po své záchraně sepsal v rodné Anglii. Šlo o dílo pojmenované New English Canaan, které se pokusil vydat už v roce 1633, avšak kvůli tlaku puritánských agentů bylo vydání zablokováno. Publikace vyšla až v roce 1637 v Amsterdamu a okamžitě padla v nelibost obyvatel Nové Anglie.

Morton ve své knize ostře kritizoval massachusettskou společnost, její náboženský fanatismus, pokrytectví a nulovou toleranci vůči ostatním. Puritány prezentoval jako neschopné vůdce a jejich přísné zákony označoval za represe. Zároveň chválil původní obyvatele za jejich harmoničtěji a svobodněji nastavenou společnost, i když je současně označoval jako „divochy“ a sám se nebránil kolonizaci jejich území. Puritáni nicméně velmi rychle zakázali distribuci knihy ve svém okolí, protože se v první řadě obávali, že podryje jejich autoritu a povzbudí opozici.

Mohlo by vás také zajímat: Jak velká je nejmenší bible světa? Odpověď najdete v muzeu ve Starém Pelhřimově

I na tomto příkladu je pak dobře vidět, že osidlování Ameriky nebylo žádný med a neshody mezi různými vizemi, jak by měla nejen Nová Anglie vypadat, vedly k mnoha bojům i potlačování myšlenek. Morton se stal jednou z prvních obětí tohoto procesu, který jako malý dílek začíná celou skládanku dějin Ameriky, potažmo Spojených států a naznačuje, jaké vlivy mohly ve finále vyústit nejen ve válku o nezávislost, ale později také ve válku občanskou, v níž se střetly dvě odlišné ideologie s různými cíli.

Zdroj: World History Encyclopedia, Britannica, The New York Society Library

Video, které jste mohli minout: Nechal se pomalu rozdrtit kameny, než aby promluvil. Muž, který proklel celý Salem, věděl, co dělá

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom