15. července 2018 06:00

Způsobili mexičtí fanoušci na Mistrovství světa ve fotbale zemětřesení? Ano! A ne…

Když na začátku letošního Mistrovství světa ve fotbale Mexiko porazilo Němce, projevilo se to ve vlasti vítězů jako zemětřesení.

Fotbalové překvápko

Porážka Němců od Mexičanů byla rozhodně překvapením. Když v 11.35 Hirving Lozano vstřelil vítězný gól, zaznamenaly přístroje v Mexico City aktivitu, která připomínala zemětřesení.

Vlasteneční mexičtí seismologové z Ústavu pro geologický a atmosférický výzkum okamžitě vydali tiskovou zprávu, která se rozšířila po světě: tvrdí v ní, že tyto záchvěvy půdy byly způsobené milionovými davy nadšených Mexičanů, kteří oslavili vítězství skákáním - a tyto skoky doslova otřásly zemí.

Mylný výklad

Je to krásný příběh, který ukazuje sílu sjednoceného lidu schopného pohnout Zemí - jenže současně je to naprostý nesmysl… Když se totiž na data, která vylezla ze seismografů podívali experti, ukázalo se, že jde o něco úplně jiného “Zřejmě to byl jen jeden nebo dva lidé, kteří poskakovali těsně u citlivého seismologického přístroje,” uvedl pro americký National Geographic seismolog Xvoli Pérez Campos, který pracuje pro Mexickou seismologickou službu Servicio Sismológico Nacional (SSN).

Podle jeho analýzy totiž opravdu data z přístroje anomální jsou, v ničem ale nepřipomínají údaje, jaký by měly opravdové otřesy půdy - ty by totiž nevypadaly jako jeden prudký vrchol. Naopak mu údaje intenzivně připomínají to, co na přístrojích vyjede, když někdo naruší jejich na otřesy citlivé okolí a přístroj zkrátka zaznamená, že se u něj zatřese podlaha.

S nejvyšší pravděpodobností se jednalo o nějakého technika nebo spíše skupinku, která kousek od měřící stanici popíjela, koukala na televizi a pak jásala, když jejich tým vyhrál. Neotřásla se tedy Země ani země, ale jen podlaha, na které měřící stanice stojí.

Campos současně nepopírá, že by dostatečné množství rytmicky poskakujících lidí nemohlo způsobit na povrchu země vibrace, které opravdu připomínají zemětřesení - to se podle něj dokonce mnohokrát stalo. Ostatně není asi připomínat, že skupina vojáků musí vždy před přechodem mostu zrušit krok - vibrace synchronizovaných kroků by snadno mohly rozhoupat a tedy i poškodit strukturu, která bez problémů unese jinak mnohem těžší předměty.

Tentokrát ale prostě a jednoduše nesedí data…

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom