11. října 2021 00:10

Strašidelný zvrat z hororu Zhoubné zlo má základ v realitě. Kterými lékařskými případy se film inspiroval?

Filmový horor Zhoubné zlo obsahuje nečekaný a značně bizarní zvrat, který má částečnou oporu v medicínských poznatcích...

Klasik moderního hororu James Wan si nedávno připsal další velmi zajímavý počin. Zhoubné zlo sice ve světových kinech na závratná čísla návštěvnosti nedosáhlo, přesto se pro mnoho kritiků jedná o jeden z nejzajímavějších hororů letošního roku – a rozhodně jeden z nejbizarnějších. Zpočátku vcelku obyčejná duchařina totiž postupně rozkryje děsivé tajemství, k němuž Wana inspirovala skutečnost. Pokud jste film neviděli, dál raději nečtěte, ať se nepřipravíte o překvapení, které opravdu stojí za to.

Zhoubné zlo a skutečnost

Takže bizarní zvrat ve snímku je následující: Hlavní hrdinka Madison si v dětství prošla náročnou léčbou, během níž bylo zkoumáno její parazitické dvojče jménem Gabriel. To se vyskytovalo na zadní straně dívčiny hlavy a dokázalo ovládat její mozek. Pomocí rozsáhlých operací se podařilo ďábelské dvojče utišit, avšak nebylo možné jej zcela odříznout od těla Madison. Gabriel tedy v jakémsi komatózním stavu přežil a události na začátku filmu ho přivedou zpět k životu – a tak začne ovládat tělo nic netušící ženy a páchat násilné vraždy.

Sám James Wan v rozhovorech popřel, že by film přímo adaptoval jednu skutečnou událost. To je rozhodně uklidňující zpráva, přesto však dílo na určitých vědeckých základech stojí. Fenomén parazitického dvojčete totiž skutečně existuje: Jedná se o situaci, kdy se v děloze jedno z dvojčat vyvíjí výrazně lépe nežli druhé, a toto silnější dvojče tělo druhého pohltí. Pohlcený zárodek dítěte se následně chová podobně jako nádor – jeho buňky tedy mohou růst a fungovat, jsou však paraziticky závislé na svém hostiteli (tedy silnějším dvojčeti). Částečně se jedná o podobný fenomén jako v případě siamských dvojčat, která mají srostlé některé části těla. Parazitické dvojče však není samostatnou bytostí, nemá vlastní vědomí a jeho přežití je zcela závislé na silnějším dvojčeti (tzv. autozitovi).

Případy parazitických dvojčat

Parazitická dvojčata mají velmi blízko k teratomům, tedy nádorům složených z různých tkání. Jakkoli to může znít děsivě, podobné případy se skutečně vyskytují. Nejčastěji jsou teratomy patrné už po narození a lze je chirurgicky odstranit. Jindy se však ukryjí kdesi v těle autozita, a tam následně rostou. To je případ třeba americké studentky Yamini Karanam, které byl v roce 2015 z mozku vyoperován teratom obsahující i kost, zuby a vlasy. Dle jejích vlastních slov se jednalo o její zlou sestru, která ji celých 26 let jejího života mučila.

Zaznamenané jsou ale i další případy: Zmiňme například indickou holčičku Lakshmi Tatma, která se z těchto důvodů narodila se čtyřma rukama a čtyřma nohama, či třínohého italo-amerického chlapce Franka Lentiniho. Wanův horor tedy vychází z existujícího medicínského problému, který však naštěstí tak daleko jako ve filmu nikdy nedošel.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom