27. ledna 2017 06:00

Ženy hrají na počítači mnohem víc, než kdo tušil, prokázal výzkum

Obecně se tvrdí, že ženy si různé mobilní i počítačové hry hrají mnohem méně než muži. Omyl. Rozsáhlá studie prokázala, všechno je jinak.

Asi polovina hráčů jsou ženy – říká jasně zpráva Entertainment Software Association. Přesné číslo je 41%. To číslo je mnohem vyšší, než si kdokoliv myslel; o to důležitější je tedy odpověď na další otázku: "Ale jaké hry tedy ženy hrají?"

Hráčky farmářské

Na ni odpovídá jiná studie, tentokráte společnosti Quantic Foundry. Ta zveřejnila zprávu, která konstatuje, jakým herním žánrům dominují ženy. Využila vzorku 270 000 hráčů/hráček, takže údaje jsou velmi přesvědčivé. Podle této studie ženy tvoří asi 70% hráčů rodinných a „farmářských her“ - tedy her, kde se pěstují různé potraviny, hráč se stará o domácí zvířata a zemědělské usedlosti. Stejný poměr je také u her typu „seřaď tři“, tedy všechny ty Candy Crush Sagy a Diamons – jde o velmi jednoduché ale extrémně návykové hry, které se dají hrát na mobilních telefonech, to je pro ženy dělá přitažlivými.

Polovinu hráčů tvoří ženy také u her s hlavolamy a puzzle a také u atmosférických průzkumných her. Poměr žen a mužů však okamžitě klesne, když se dostaneme oblasti first-person stříleček, taktických, strategických a závodních her. Vůbec nejodlišnější situace je ale u sportovních her, ty hraje pouhopouhá dvě procenta žen.

MMORPG hry

Už tato čísla jsou poměrně nová, zejména v tom, na jak rozsáhlém vzorku byla získána - ale studie má i další zajímavá překvapení. "Je tu spousta variací nejen mezi žánry, ale také v rámci žánrů," popisují autoři práce. Třicet šest procent hráčů fantasy MMORPG her jsou ženy, ale pouze 26% hráčů nejslavnější hry tohoto žánru (tedy hry World of Warcraft) jsou ženy. Přesným opakem je jiná MMORPG, konkurenční sci-fi Star Wars: The Old Republic. Ta má dvojnásobek průměrného zastoupení žen mezi hráči. Vůbec „nejženštější" hrou se pak stala Dragon Age: Inquisition; ta má téměř dvojnásobný průměr (48% vs. 26%) než ostatní RPG hry.

Overwatch to vychytala

Z této práce také vyplývá, že pro herní vývojáře existuje spousta příležitostí přilákat více hráček do RPG i dalších tradičně mužských žánrů. Vývojáři jen musí najít onen magický recept, který jim zaručí úspěch; typickým příkladem v tom může být právě slavná Dragon Age: Inquisition. Ženy v těchto hrách mnohem více baví interakce s jinými postavami než zabíjení a také oceňují, když jde příběh i po ose orientované na ženskou hráčku; velké množství jich příznivě ohodnotilo i to, když hra nabídne romantický vztah.

Podle této studie ale také hraje i v tam novém oboru, jako jsou počítačové hry, tradice. Například u stříleček, které se pokládají za vyloženě mužský žánr se nedávno objevila hra Overwatch. Společnosti Blizzard, která ji uvedla na trh, se povedl husarský kousek. Zřejmě zejména pestrým výběrem postav (včetně dostatečného počtu rozmanitých ženských charakterů) a vizuálně optimistickým settingem se jim podařilo prorazit i mezi hráčkami. Autoři studie očekávají, že během příštího roku nebo dvou, si vývojáři her se zaměřením na mužské žánry, uvědomí, o kolik potenciálních hráček přicházejí – a hry se výrazně promění.

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom