Hledači pokladů našli vzácnou dýku posetou hvězdami. Je stará 2500 let
Unikátní kousek z dob 500 let před naším letopočtem našel pár nadšenců s detektorem kovu díky prudké bouři.
Když severopolské pobřeží poblíž města Kamień Pomorski spláchla silná průtrž mračen, uvolnil se z tamního útesu obrovský kus jílu. Dvojice hledačů pokladů, Jacek Ukowski a Katarzyna Herdzik ze Sdružení svaté Korduly, se uvolněný útes brzy poté rozhodla prozkoumat. Říct, že se jim to vyplatilo, by bylo slabé slovo. „Vstoupil jsem tam s detektorem, protože začal vydávat signál,“ popsal Ukowski pro Polskou tiskovou agenturu (PAP). Jak se ukázalo, v hroudě hlíny se skrýval opravdu pozoruhodný artefakt; ornamentální dýka, která by mohla být stará až 2500 let.
Jemná rytba souhvězdí
Podle archeologa Grzegorze Kurky, ředitele Muzea dějin Kamieńského kraje, kde nálezci objev nahlásili, pochází dýka pravděpodobně z halštatské kultury. Tato kultura vzkvétala v západní a střední Evropě v období mezi 8. a 5. stoletím před naším letopočtem. Odborníci soudí, že zbraň vyrobili v jižní Evropě a na Baltské pobřeží se dostala obchodem nebo jako součást výbavy tehdejšího bojovníka.
Dýka je skoro 25 centimetrů dlouhá. Její tenká rukojeť zdobí soustředěné prstence. Čepel má šířku přibližně dva a půl centimetru a zužuje se do ostré špičky. Nejzajímavější je ale její výzdoba. Čepel zdobí drobné půlměsíce, hvězdy a geometrické vzory. Podle některých odborníků mohly tyto rytiny znázorňovat souhvězdí a být součástí symboliky spojené s tzv. slunečním kultem. „Skutečné umělecké dílo. S ničím podobným jsem se při nálezech na polském území nesetkal,“ uvedl Kurka pro PAP.
Čtěte také: Zlatý prsten s pěti drahokamy se v aukci prodal za obrovskou částku. Odměna nálezce ale bude poloviční
Dýku si teď „usurpují“ odborníci, protože ji chtějí důkladně prozkoumat. Zajímá je jak samotný materiál, tak i způsob výroby. Zbraň proto podrobí metalurgické analýze, která by mohla odhalit její složení, použité technologie i případné stopy po užívání. Což pomůže odborníkům určit, co je zajímá, včetně informace, jestli šlo o ceremoniální předmět, nebo zbraň skutečně využívanou v boji. Po ukončení výzkumu bude artefakt vystaven v polském muzeu.
Zdroj: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Popular Mechanics, Archaeology Mag.
Video, které jste mohli minout: Legendární německá zbraň ničila tanky po stovkách. Podívejte se na její smrtící palbu