14. července 2021 13:00
Adam Vala

Z dosud neviděných záběrů Hitlera mrazí. Přichází s nimi kontroverzní dokument o nacismu

Tvůrci si tentokrát nedali za cíl převyprávět Hitlerův život, ale poskytnout jiný pohled na jednu z nejkontroverznějších postav dějin v kontextu dnešní doby.

Nový dokument Význam Hitlera (The Meaning of Hitler), o který se režijně postará dvojice dokumentaristů Petra Epperlein a Michael Tucker, chce divákům poskytnout nový pohled na postavu Adolfa Hitlera za doprovodu dosud nezveřejněných záběrů. Výsledkem nemá být standardní historický dokument, ale spíše zjištění, co dnešní společnost na Hitlerovi fascinuje a nakolik se jeho myšlenkám ve světle aktuálního celosvětového dění přiblížila.

Dopad nacistických činů

Film se tedy namísto již pečlivě zdokumentovaných zločinů a dalších detailů ohledně Adolfa Hitlera věnuje dopadu činů nacistického Německa o několik desetiletí později a hledá spojnice s dnešní dobou. Podle oficiální synopse filmu má jít o provokativní vhled do uvažování dnešních lidí na pozadí strmého vzestupu nadřazenosti bílé rasy a normalizace antisemitismu. Vyprávění má probíhat na základě detailního zkoumání Hitlerova vzestupu, aktivit jeho hnutí a zmiňovaných zločinů, které budou v dokumentu popisovat historikové a spisovatelé jako Deborah Lipstadt, Martin Amis, Saul Friedlander a známí "lovci" nacistů manželé Beate a Serge Klarsfeld.

"V době, kdy se množí obavy z autoritářství a fašismu, zkoumá film mýty a mylné představy o našem chápání minulosti, stejně jako obtížný proces postupného vyrovnávání se s jejími následky," uvádí autoři. Opakovaně pak naráží na to (a týká se to i samotného traileru, že i dnešní svět vedou lidé s nebezpečnými myšlenkami a mírně zkratkovitě jako příklad předkládají bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jde jen o jednu z mála kontroverzí, kterou Význam Hitlera rozpoutá, snad tedy bude dílo cenné alespoň s ohledem na slibované filmové materiály, které dosud neměly být použity v žádném z předchozích dokumentů.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom