27. července 2021 15:45

Po Halloweenu se vrací další hororová ikona. Jak nový Vymítač ďábla naváže na klasiku ze 70. let?

Vymítač ďábla z roku 1973 dodnes patří do kánonu nejděsivějších hororů všech dob. Nyní se můžeme těšit hned na tři pokračování.

Vymítačská tematika nepřestává být pro hororové filmaře atraktivní. První Vymítač ďábla z roku 1973 byl takovým hitem, že si postupně vyžádal čtyři pokračování. Kolem nich se sice motala zajímavá režijní jména jako John Boorman (Excalibur, Vykoupení), Renny Harlin (Smrtonosná past 2, Cliffhanger), Paul Schrader (scenárista Taxikáře, Zuřícího býka či Posledního pokušení Krista) či sám autor původní literární předlohy William Peter Blatty, ale z hlediska kvality i diváckého ohlasu se úspěchu prvního snímku (v režii Williama Friedkina) ani zdaleka přiblížit nepovedlo.

Přestože bylo vymítání na svém filmovém vrcholu v 70. letech, dodnes se snaha vyhnat zlé duchy z posedlých nebožáků objevuje – naposledy třeba v nedávném hororu V zajetí démonů 3. Děsivých vymítání ke zfilmování je však stále spousta, o některých jsme koneckonců i psali; a ke stejnému závěru nejspíš dospěli pohlaváři studia Universal Pictures, kteří schválili hned celou novou trilogii snímků navazujících na slavného Vymítače ďábla.

Trio filmů vznikne v produkční společnosti Blumhouse, jejíž šéf Jason Blum přivedl na svět hororové hity jako Uteč, Insidious, Neviditelný a desítky dalších. Režie se ujme ještě zajímavější jméno: David Gordon Green. Ten se přes uvolněné parodie jako Travička zelená nebo Princ a pruďas dostal k resuscitaci slavné hororové série Halloween – a nutno uznat, že jeho restart z roku 2018 se více než vydařil. Na letošní podzim je plánováno pokračování s názvem Halloween zabíjí a o rok později bychom se měli dočkat završení této trilogie. A aby toho nebylo málo, Green chystá i televizní seriál podle další věhlasné hororové franšízy Hellraiser.

Zdá se, že budoucnost vymítačských filmů je tedy v těch nejlepších rukou, jelikož momentálně byste nejspíš nevymysleli silnější kombo pro přípravu hororového filmu než právě Blum & Green. Navíc se vrátí i Ellen Burstyn, osmaosmdesátiletá hollywoodská veteránka a hvězda prvního Vymítače ďábla. V příběhu se na ni s prosbou o pomoc obrátí Leslie Odom Jr. (Vražda v Orient Expresu, Hamilton), ztvárňující otce nové posedlé dívky.

Doufejme, že chystané filmy nepostihne tolik patálií jako jejich slavného předchůdce. Během jeho natáčení totiž shořely kulisy a množství nehod způsobilo zdvojnásobení původního rozpočtu. To horší každopádně přišlo až po uvedení filmu – nahlášeno bylo mnoho případů omdlení, zvracení, infarktů, či dokonce i jeden potrat v důsledku sledování snímku. Dnešní diváci jsou samozřejmě mnohem otrlejší, přesto bude zajímavé sledovat, zdali se Greenově ztvárnění dostane stejné pozornosti ze strany běžných diváků i katolické církve jako bezmála půlstoletí staré hororové legendě. To snad zjistíme už na podzim roku 2023.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom