25. srpna 2018 06:00

Vyhrát miliony nemusí být zrovna štěstí. Umíte být milionářem?

Chtěli byste mít miliony a stát se milionářem? A zvládli byste to?

Tato věda se ve článku objeví ještě jednou, protože je důležitá. podle statistik až 44 % lidí o svoji výhru přijde do 5 let.

Milionáři - utrácejte v malém

Na první pohled je to naprostý šok. Vylosují kombinaci čísel zaškrtnutou ve vašem losu, což z nás dělá milionáře. Nevěříte! Vyplatí mi ty peníze? Opravdu se to stalo? Na vašem kontě se objeví částka s mnoha nulami a vám začíná jiný život, jiné starosti, ale zejména zcela nečekaný psychický tlak. Sharon Tirrabasi si užívala své mládí, když jí v 24 letech spadlo do klína 10 000 000 dolarů. Ano deset milionů, což je dost na to, aby člověk při rozumném hospodaření nemusel do konce života chodit do práce, která ho nebaví. „Výplata v Lotto Super 7 nepřišla s finančním poradcem a dříve, než si to uvědomila - velký dům, luxusní automobily, návrhářské oblečení, bohaté večírky, exotické výlety, rozdávání rodin, půjčky přátelům - byly peníze pryč,“ píše o jejím osudu The Star. Dnes je Sharon vděčná za práci nepříliš dobře placenou a na exotické dovolené jen vzpomíná. Podlehnout možnosti utrácet je ta první… a upřímně řečeno, ta nejhloupější možnost, jak s penězi naložit.

Kdo chce moc, ztratí všechno

Uspořádat mohutnou oslavu není zrovna ideální, protože dáváte najevo, že jste přišli k milionům a najednou se k vám začne hlásit o mnoho více přátel, než jste kdy měli. Geral Muswagon, který získal taky 10 000 000 dolarů, jenže kanadských, začal žít tak heroickým způsobem života, že se mu vymkl z ruky. Večírky, potoky alkoholu… a tenčící se množství nul na bankovním kontě skončilo tím nejhorším možným způsobem. Došly peníze a přišla sebevražda.

Rozvíjejte to, co umíte, ne to co neumíte

Pokud neumíte zpívat, je těžké stát se rockovou hvězdou. Nepomůže vám ani sebevědomí, jaké před léty předvedla Anna Gleisnerová, jež v soutěži Superstar proslula v tom negativním slova smyslu jako Anička Dajdou, což měl být fonetický přepis jména zpěvačky Dido o jejíž píseň se pokusila. Lara a Roger Griffithovi, kteří vyhráli 2,76 milionů dolarů se pokusili prorazit v showbyznysu. Marně. Vydání jejich desky, které se prodalo jen pár stovek kusů jim prodělalo „jen“ 25 500 dolarů. Následně se pustili do podnikání a zároveň neopustili život náhlých zbohatlíků, což je přivedlo na buben. Hlavní nesplněnou podmínkou stojící za krachem jejich podnikání byl fakt, že nerozuměli oboru.

Peníze a selský rozum

Selský rozum, který jako by byl penězi zastíněný, přitom jasně radí: užívejte si, proč ne. Ale střídmě. Nemusí každý vědět, jak jste si polepšili. Mít před domem najednou zaparkovaný zbrusu nový model Bentley není zrovna dobrý počin. Tedy pokud není vaším cílem vzbudit malou (spíše velkou) českou závist. Neinvestujte zbrkle, není potřeba se po hlavě a bez rozmyslu vrhnout do první příležitosti. Zvláště, když oboru nerozumíte. Pokud investujete po poradě s investičním poradcem a raději konzervativně tzv. na jistotu) rozhodně neproděláte. Je to mnohem lepší, než zahořet pro „jistotu desetinásobku“ a následně splakat nad výdělkem. Dobře si rozmyslete, komu se pochlubíte – ne každý má dobré úmysly a ne každý vrací půjčené peníze.

Všechny výše popsané rady vypadají tak logicky… pro člověka, který nevyhrál. Nezapomeňte, že podle statistik až 44 % lidí o svoji výhru přijde do 5 let.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom