22. listopadu 2021 09:00

Můžete člověka vyděsit k smrti? Lékaři dávají jasnou odpověď

Naše těla někdy reagují velmi zvláštně a prožívání strachu není výjimkou. Je ale možné kvůli němu přijít o život?

Slovní obrat „k smrti vyděsit“ nepoužívají jen Češi, běžně se s ním setkáte v mnoha světových jazycích. Je ale pravdivý? Může někdo skutečně zemřít z čirého strachu? Lékaři v tom mají jasno.

Adrenalin může pomoct i uškodit

Jednoznačně,“ tvrdí například neurolog Martin Samuels, který svůj profesní život zasvětil zkoumání náhlých úmrtí. „Máme o takových úmrtích už dávno nezvratné důkazy.“ Jak je ale něco takového vůbec možné? Co se v těle stane a co selže, když nás zaplaví strach?

Abychom vše pochopili, musíme primárně porozumět tomu, co se v těle při úleku děje. Náš nervový systém vypustí hormony, například adrenalin, aby připravil tělo „k akci“ – ať už půjde o útěk, nebo o útok. Problém je, že adrenalin a podobné látky mohou být pro orgány ve větším množství toxické. Lékaři tvrdí, že v případech, kdy lidé strachy umírají, utrpí takovéto chemické poškození srdce – adrenalin způsobí, že do srdečních buněk proudí kalcium, které za normálních okolností podporuje bušení srdce. Je-li ho mnoho, může způsobit nebezpečnou arytmii, fibrilaci komor. Srdce při ní pak efektivně nepumpuje krev do zbytku těla, což může pochopitelně vést až ke smrti. Podle Samuelse se navíc něco takového může stát i úplně zdravému člověku. Lidé trpící onemocněním srdce jsou nicméně ve větším ohrožení.

Jen při velkém emočním vypjetí

Neznamená to ale, že nám hrozí smrt kdykoli na nás někdo vybafne. „Náš názor na to, jak moc jsme vyděšení, ve skutečnosti moc nekoreluje s našimi neurologickými reakcemi,“ tvrdí Samuels. Ke smrti podle něj vede hlavně obrovské emoční vypětí. A to jakéhokoli typu – umírá se takhle i při sexu, velkém sportovním vypětí a podobnou odpověď organismu mohou spustit třeba i velmi hlasité zvuky nebo příšerný zápach. To se stalo jednomu z pacientů doktora Roberta Glattera, který pracuje na pohotovosti v New Yorku. „Otevřel dveře u svého souseda s psychickými problémy, který hromadil v domě tuny odpadků. Na pohotovost přišel, protože ho okamžitě začalo bolet na srdci. Ukázalo se, že má infarkt. A to byl mladý a zdravý muž,“ vypověděl lékař.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom