Všichni to děláme špatně! Sezení na záchodě nám ničí zdraví – totálně
Možná si říkáte, že na vyprazdňování není nic těžkého, vždyť to umí už novorozenci. Moderní člověk to ale dělá špatně.
Chození na záchod se zdá jako nejjednodušší věc na světě, ale mnoho lidí má právě s tímto problémy. Někteří trpí nějakým druhem onemocnění, například Crohnovou chorobou, jiní zase nekonzumují dostatek tekutin a vlákniny a někomu třeba zácpu způsobují léky. Ale jednou z nejčastějších příčin problémů při vyprazdňování je nevhodná poloha způsobená sezením na toaletě.
I když moderní toaletní prkýnko může vyzývat k příjemnému posezení, pro vaše zdraví to nejvhodnější způsob není. Už v roce 2003 udělali vědci pokus, ve kterém srovnávali různé polohy při vyprazdňování. 28 lidí bylo rozděleno do tří skupin, přičemž každá zaujala „na velkou“ jinou polohu. Jedni seděli na nízké toaletě, druzí na vysoké a třetí v podřepu. A právě ta skupina měla jednodušší vyprazdňování, které trvalo v průměru o minutu kratší dobu.
Jak je to možné? „Dřep má svůj fyziologický smysl. Jednoduše řečeno – narovnává tlusté střevo, takže výkaly vyjdou snadněji ven,“ vysvětluje princip vylučování v podřepu gastroenterolog Anish Sheth, spoluautor knih Co vám říká vaše hovínko? a Co mi říká moje čůrání. Představte si tlusté střevo a konečník jako hadici. Když stojíte, obsah může volně vycházet ven a jediné, co tomu brání jsou svaly kolem rekta. Jenomže pokud hadici ohnete, snížíte její průchodnost. A to se právě děje, když se člověk posadí na toaletu. Pak se musí zbytečně namáhat, aby střevo vyprázdnil.
Správné a špatné sezení
Na problémy způsobené sezením na záchodě v okamžicích vyprazdňování se zaměřili i vědci z americké univerzity Stanford z kliniky pánevního dna. Studie ukázaly, že nevhodná pozice může způsobit zánět slepého střeva, zánětlivé onemocnění střev, hemeroidy, kýlu, či dokonce rakovinu tlustého střeva. Jejich závěry potvrzuje i skutečnost, že v částech světa, kde se nepoužívají klasické toalety, je výskyt těchto onemocnění výrazně menší. Paradoxně se však v západním světě stále častěji používají toalety se zvýšeným sedátkem. Jistě, posezení je lepší, vyměšování však ještě těžší. Výskyt onemocnění se tak bude zvyšovat.
Z námahy na toaletě vznikají i další zdravotní komplikace, o kterých tu ještě nebyla řeč. Například lidem s kardiovaskulárními problémy reálně hrozí, že dostanou infarkt nebo budou mít náhlou srdeční příhodu. Myslíte si, že není možné dostat infarkt na záchodě? Děje se to častěji, než byste si mysleli.
Ví to všichni, ale nikdo nic nemění...
Je zajímavé, že už v roce 1964 se gastroenterologové shodli, že dřep je nejlepší poloha. V lékařských knihách se doslova psalo: „Ideální pozice pro defekaci je v dřepu, přičemž stehna by měla být pevně přitisknutá k břichu.“ Kromě toho tato poloha zabraňuje usazování odpadu v tlustém střevě a následné kontaminaci tenkého střeva, čímž se snižuje riziko výskytu rakoviny. Dále chrání pánevní dno a nervy důležité pro zdraví prostaty, pohlavních orgánů i kontrolu močového měchýře.
Přemýšlíte, že byste polohu v dřepu vyzkoušeli, ale pravděpodobně nemáte doma turecký záchod, který by ji umožňoval? I tak máte možnost. Buď si můžete na toaletě položit nohy na stoličku nebo, pokud udržíte rovnováhu, přidřepněte si přímo na prkýnko...
Lucie Kořistová
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: