1. března 2022 07:30

Jak Putin stvořil hrdinu: Zelenskyj býval komik, před válkou na Ukrajině ho odepisovali

Před svým zvolením do funkce prezidenta Ukrajiny byl Volodymyr Zelenskyj všechno jiné než politik. Invaze Ruska na Ukrajinu z něj ale udělala národního hrdinu.

Na podzim 2020 se Zelenského strana Sluha národa nazvaná podle stejnojmenného komediálního seriálu, v němž hrál ukrajinský prezident sám sebe, dotkla pomyslného dna. V komunálních volbách naprosto propadla a na Ukrajině se začalo mluvit o předčasných prezidentských volbách. V lednu 2022 si podle průzkumů jen 30 procent obyvatel země přálo, aby se Zelenskyj ucházel o druhé funkční období, a jen 23 procent dotázaných by ho volilo.

Pak ale přišla ruská invaze. Zelenského věcně formulované projevy bez hysterie a invektiv uklidňovaly obyvatele i vojáky od prvních minut vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 21. února 2020 a každodenní videa povzbuzující v odporu proti útočníkům z něho udělala hrdinu. Volodymyr Zelenskyj se stal nejsilnější zbraní ukrajinské armády, kterou paradoxně stvořil Vladimir Putin.

Sluha národa

Volodymyr Zelenskyj (44) se nejvyšší státní funkce ujal v květnu 2019, když porazil dosavadního prezidenta Petra Porošenka. „Musíme se stát Islanďany ve fotbalu, Izraelci v obraně rodné země, Japonci v technologiích, Švýcary v umění žít šťastně vedle sebe. Naším prvním úkolem je zastavení palby na Donbasu... Bude-li to zapotřebí, jsem připraven obětovat svou funkci, aby byl nastolen mír,“ řekl Zelenskyj v inauguračním projevu.

Putina od počátku dráždila Zelenského snaha dostat Ukrajinu do NATO i požadavek, aby Rusko vrátilo okupovaná území a zajistilo návrat válečných zajatců. Pro bývalého o generaci staršího agenta KGB byl Zelenskyj outsider bez politických názorů a elementární schopnosti vládnout. Navíc byl povoláním herec a komik, jehož styl projevu a humoru by se dal přirovnat k Petru Čtvrtníčkovi.

Zelenskyj je zakladatelem a majitelem televizní a produkční společnosti Kvartal 95, která mimo jiné stojí za komediálním seriálem Sluha národa. Zelenskij v něm hrál učitele dějepisu historie Vasyla Holoboroďka, kterého náhoda katapultovala do prezidentského křesla poté, co se na internetu rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů.

V březnu 2018 si Zelenskyj nechal zaregistrovat politickou stranu Sluha národa pojmenovanou po oblíbeném seriálu, který se na televizi 1+1 vysílal v letech 2015–2019.

Právník, který vyhrál StarDance

Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 v židovské rodině v průmyslovém městě Kryvoj Rog (ukrajinsky Kryvyj Rih), v českých konotacích známém jako místo, kde byl svému osudu zanechán Andrej Babiš mladší, původně unesený na Krym.

Rodným jazykem Zelenského je podle ukrajinských médií ruština. V dětství strávil čtyři roky v Mongolsku, kde pracoval jeho otec, profesor kybernetiky. V Krivém Rogu Zelenskyj vystudoval práva, nikdy se jim ale nevěnoval. Už jako 17letý na sebe upoutal pozornost komediálním talentem v televizní humoristické soutěži Klub vtipných a pohotových, ve kterém týmy soupeří ve vtipných odpovědích na otázky, v improvizacích a humoristických scénkách.

Zelenskyj kolem sebe soustředil stejně smýšlející lidi, se kterými založil úspěšnou komediální skupinu Kvartal 95, ze které v roce 2003 vybudoval televizní stejnojmenné studio. Během kariéry se objevil také v několika filmech a proslavil se i vítězstvím v ukrajinské verzi soutěže StarDance... když hvězdy tančí nebo jako dabér filmového medvídka Paddingtona.

Cíl číslo 1, cíl číslo 2

Zelenského přerod v rozhodného vůdce národa v době krize překvapil Ukrajince i Putina. „Jsem pro Rusy cíl číslo jedna, moje rodina je cíl číslo dvě,“ řekl Zelenskyj po ruském vpádu. Prezident je ženatý s Olenou Zelenskou a mají spolu dvě děti, Oleksandru a Kyryla. Rodinu ukryl na neznámém místě, sám se odmítá vzdálit z Kyjeva. „Boj začíná. Potřebuji munici, ne odvoz,“ reagoval Zelenskyj na nabídku Spojených států, že mu zajistí evakuaci ze země. Na komika překvapivě slušný výkon…

ZDROJ: AP, ČTK

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom