8. června 2019 06:00

Video – jak se potápí v nejhlubším bazénu světa

Na jak dlouho potřebujete zadržet dech v nejhlubším bazénu světa? Zkuste si to během videa.

Y40

Nejhlubší bazén světa má svou hloubku vetknutou v samotném názvu – čtyřicítka označuje vzdálenost mezi hladinou a dnem. Ono ypsilon je zase odkaz na kartézské souřadnice – tímto písmenem v nich totiž byla označena svislice. Bazén, slavnostně otevřený 5. června 2014, se nachází v severoitalském Montegrotto Terme asi 30 km od Benátek. Nejedná se o žádného drobečka, celkový objem bazénu je 4300 krychlových metrů.

Ne každý má „morál“ se do něj zanořit. Pro návštěvníky, kterým se z hlubin stahuje žaludek, ale přece jen by ho rádi poznali blíže, je uprostřed vestavěný skleněný tunel. Pod hladinou jsou schody v různých hloubkách (4, 5, 8 a 10 metrů) a zájemci si tady mohou vyzkoušet podmínky simulující ponoření do jeskyně a zároveň se učí manipulovat s vybavením pod vodou. V patnácti metrech je díra, kolmý tunel o průměru 6 metrů vedoucí do hlubin. Pro bližší představu: 40 metrů měří přibližně socha Svobody bez podstavce nebo do takové hloubky se budete dívat, když se postavíte na střechu čtrnáctipatrového domu. Čtyřicetimetrová hloubka není vybraná náhodou. Lékaři spolu s potápěči ji považují za maximální možnou. Hlouběji už hrozí riziko poškození zdraví. Při stavbě byly využity i termální prameny, které bazén napájejí. Což znamená, že teplota vody je stálá a pohybuje se v 32–34 stupňů.

Celá atrakce slouží pro výcvik potápěčů jak profesionálních, tak z řad laické veřejnosti a potápět se tady můžete jak sami, tak za přítomnosti instruktora. V místě se pořádá celá řada potápěčských kurzů, ale zdaleka ne každý má fyzické dispozice umožňující mu tak hluboký ponor na nádech. Na videu vám zprostředkujeme neskutečný zážitek čtyřicetimetrového ponoru „na nádech“. Schválně si zkuste uvědomit, kolikrát jste se během videa nadechli vy. Nebo zatajte dech, ať vidíte, zdali vydržíte tolik, co potápěč.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom