20. března 2013 06:00

VIDEO: Chaos v oceánu. Jeden den v životě jeho nejhoršího predátora

Mořské hvězdice jsou pro nás nudná a v podstatě nehybná zvířata. Když se ale podíváte na video z jejich běžného „pracovního dne“, uvidíte, jak zajímavý je jejich život.

Kameramanka a fotografka Karin Brussardová nafilmovala časosběr zachycující dvě a půl hodiny v životě mořských hvězdic. Pak záběry zrychlila, aby celé video mělo jen jednu minutu. Video bylo natočeno v oceánu u pobřeží Filipín, kde je zcela křišťálově čistá voda a ideální podmínky pro filmování.

Na videu je vidět, jak hvězdice reagují s ostatními příslušníky svého druhu a jak neuroticky vypadá jejich běžný život. I když se to nezdá, hvězdice jsou nesmírně nebezpečný mořský predátor. Jsou jedním z nejrozšířenějších zvířat v oceánech, v poslední době dokonce hrozí jejich přemnožení. A to by při jejich apetitu a rozmnožovacích schopnostech mohlo znamenat pro světové oceány pořádné nebezpečí.

Jejich lov vypadá podobně jako jejich život: kořist porazí svou vytrvalostí a neústupností. Nejraději si pochutnávají na různých druzích mořských mlžů. Pomocí panožek na svých ramenech se snaží vypáčit jejich ulitu: mají sice menší sílu, ale zase takhle vydrží páčit třeba i několik hodin. A když pak mlž povolí a ulitu otevře, vsune hvězdice dovnitř žaludek.

Má tento orgán „vychlípitelný“, což znamená, že může opustit její tělo. Jako každý správný žaludek i on vylučuje trávicí kyseliny; kořist tak natráví rovnou v její ulitě.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom