6. srpna 2021 00:10

Větrný mlýn v Třebíči nemá v Česku obdobu

Jediný větrný mlýn v České republice, který využíval energii větru na drcení kůry, najdete v Třebíči na Vysočině. Nová dominanta města je po rozsáhlé rekonstrukci otevřena turistům. Tuto unikátní technickou památku můžete obdivovat z venku, ale také se jít podívat dovnitř.

Zchátralou stavbu město Třebíč zrekonstruovalo a letos otevřelo pro veřejnost. Větrný mlýn dostal i nové lopatky a stal se dominantou Třebíče. Je přístupný od června do srpna kromě pondělí každý den od 10 do 18 hodin. Vnitřní expozice vás seznámí s tradičními třebíčskými řemesly – koželužstvím i obuvnictvím. Dozvíte se zajímavosti o mletí třísla a poznáte příběh posledních nájemníků, na které ještě mnozí Třebíčané stále vzpomínají.

Ve mlýně se nemlelo obilí, ale kůra

Síla větru od roku 1836 po desítky dalších let roztáčela lopatky mlecího zařízení. Lidé z Třebíče i okolí si sem ale nejezdili pro mouku, jak byste možná očekávali. V třebíčském větrném mlýnu se drtila stromová kůra na tříslo, které se používalo na zpracování kůží. Až do poloviny 19. století zůstal postup nezměněný. S technologickým vývojem se hlavní ingredience tříslo nahradilo chemickými přísadami. Činění kůží pomocí tříslovin se však objevuje ještě v první polovině minulého století.

Sloužil také jako obydlí pro chudé

Ke konci 19. století dosloužil svému účelu. Jeho práci nahradil parní stroj. Už během první světové války v něm nacházeli útočiště chudí lidé. Interiéry přestavělo město na tři malé byty. Poslední nájemník se odstěhoval v roce 1977. Právě sociálnímu bydlení a obyvatelům mlýna se věnuje jedna z expozic.

Za větrník na větrník

Lopatky větrného mlýna už z dálky lákají návštěvníky. Jsou vyrobeny z původních materiálů a za dodržení původních procesů. A ano, jsou plně funkční. Nenechte si ujít tuto úžasnou podívanou. V sedmi třebíčských kavárnách a cukrárnách si navíc můžete dát oblíbený zákusek – větrník. Když pak přijdete s vlaječkou, která byla ve větrníku zapíchnuta, máte vstup zadarmo.

O větrném mlýnu se dozvíte na www.vetrnymlyntrebic.cz, další skvělé tipy, co dělat v Třebíči, najdete na webu www.visittrebic.eu. Přehled turistických cílů Vysočiny pak nabízí portál www.vysocina.eu.

Populární filmy na Prima Zoom