21. prosince 2017 08:33

Vědci varují: Orální sex zvyšuje riziko vzniku rakoviny hlavy a krku

Nejvíce ohroženou skupinou jsou muži kuřáci, kteří měli více sexuálních protějšků.

Muži, kteří kouří a měli pět nebo více sexuálních protějšků, s nimiž se oddávali orálnímu sexu, čelí vyššímu riziku vzniku rakoviny hlavy a krku. Alespoň to tvrdí tisková zpráva zveřejněná v populárním časopise Annals of Oncology. Riziko onemocnění podle všeho zvyšuje přenášení lidského papillomaviru (HPV).

Sex a orální nebezpečí

Problematika HPV není ale stále kompletně rozklíčována. Existuje více než 200 různých kmenů tohoto viru, ovšem málo z nich bylo doposud identifikováno jako spouštěč rakoviny. Například o infekcích doprovázených HPV 16 nebo 18 je již známo, že způsobují rakovinu děložního čípku a většinu orofaryngeálního karcinomu. Výskyt nádorového onemocnění dutiny ústní a hltanu za několik roků (v USA) dosáhne úrovně výskytu druhého nejčastějšího typu rakoviny u žen. Problematika orofaryngeální onemocnění se tak již brzy stane rizikovější než rakovina děložního čípku.

Právě z těchto důvodů považují vědci za užitečné identifikovat zdravé lidi, kteří jsou rozvojem orofaryngeálního karcinomu nejvíce ohroženi. Největšímu riziku čelí jednoznačně muži, zatímco ženám téměř nehrozí. „Většina lidí během svého života vykonává orální sex. My jsme zjistili, že perorální infekce, způsobená onkologickým onemocněním vyvolaným rakovinou, byla mezi ženami vzácná, bez ohledu na to, kolik orálních sexuálních partnerů měly,“ vysvětlil jeden z autorů studie Amber D’Souza, docent z Johns Hopkins Bloomberg School.

Nejhůře dopadli muži

Výzkumníci analyzovali data od 13 089 osob ve věku mezi 20-69 let, které byly testovány na perorální HPV infekci. Během porovnávání nashromážděných informací bylo přihlédnuto k počtu onemocnění a úmrtí spojených s orofaryngeálním karcinomem. A výsledky mnohé překvapily. Muži, kteří se zúčastnili orálního sexu s pěti nebo více partnery, měli prevalenci 7,4 procent pro perorální infekci způsobenou rakovinou typu HPV. Oproti tomu riziko mužů, jež měli orální sex s jedním nebo žádným partnerem, bylo pouhých 1,5 procent. Pravděpodobnost onemocnění úměrně stoupala s počty sexuálních partnerů. Stačila orální zápletka se dvěma až čtyřmi partnery a riziko se zvýšilo na 4 procenta. Kouření výsledky ještě zhoršilo na 7,1 procent. Vůbec nejhůře ale dopadli muži kuřáci, kteří se účastnili orálního sexu s pěti nebo více partnery. Jejich pravděpodobnost onemocnění se vyšvihla na 15 procent.

Bezmocná medicína

V současné době ale neexistují žádné testy, které by mohly být použity pro screening lidí na orofaryngeální rakovinu. „Jedná se o vzácné onemocnění a u většiny zdravých lidí by riziko screeningu převážilo samotné výhody,“ vysvětlila docentka oddělení otolaryngologie (chirurgie hlavy a krku) na americké univerzitě Johnse Hopkinse Carole Fakhryová. Testování v laboratorních podmínkách sice probíhá, žádné z nich ovšem stále není komerčně dostupné. HPV perorální a orofaryngeální rakoviny jsou vůči rakovině spojené s tabákem velmi náročné odhalit. Hlavními důvody jsou těžce rozpoznatelné příznaky, které jsou nepatrné a bezbolestné.

Mezi americkým obyvatelstvem existuje přibližně 16 500 případů orofaryngeální skvamózního karcinomu (OPSCC). Více než 11 500 z nich je spojeno s virem HPV (přibližně 70 procent). Každý den je jenom v USA HPV virem infikováno přibližně 12 000 osob. V drtivé většině se ale tělo viru přirozeně zbaví prostřednictvím vlastního imunitního systému. Většina z nakažených tedy ani nezjistí, že byla takové hrozně někdy vůbec vystavena.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom