5. května 2017 06:00

Vědci objevili nový druh polární záře. Dostala jméno Steve

Eric Donovan je špičkový expert na fenomén polárních září. Svůj nejnovější objev doposud neznámého typu polární záře našel na Facebooku.

V jedné FB skupině specializované na meteorologické fenomény si všiml Eric Donovan z University of Calgary v Kanadě.snímku polární záře, který zatím neznal; při hlubší m studiu se ukázalo, že neodpovídala ani ničemu v katalozích. Když si vyžádal data fotografie a prostudoval je, prokázalo se, že originál fotky nebyl nijak upraven – takže byl objeven nový meteorologický fenomén!

Ve skupině si lidé tento jev zařadili jako „protonový oblouk“, ale to neodpovídalo jeho charakteristice. Podle všeho byl původ světla ve vyšších vrstvách atmosféry. Díky dalším měřením Evropské kosmické agentury ESA se ukázalo, že vlastně nejde ani o polární záři v původním smyslu slova – nejde totiž o interakci mezi magnetickým polem Země a slunečními částicemi. O co se tedy jedná? To je stále trošku (vlastně dost) záhada.

Vznáší se asi 300 kilometrů nad zemským povrchem a je horký – jeho teplota má asi 3000 stupňů Celsia. A také je rychlý – plyn v tomto 25 kilometrů dlouhém útvaru se pohybuje rychlostí asi 6 kilometrů za sekundu, tedy asi 600krát rychleji než běžný vzduch v těchto výškách. Jinak o tomto objektu v horních vrstvách atmosféry vlastně nic nevíme a ještě čeká na vědce, kteří ho změří, prozkoumají, popíší a vysvětlí. Zdá se ale, že Steve je v atmosféře poměrně běžným jevem, jen nějakým záhadným způsobem doposud unikal pozornosti vědců.

Dokazuje nám, že horní vrstvy atmosféry jsou stejně pozoruhodným a vlastně i neznámým prostředím, jako třeba hlubiny oceánů. Na rozhraní vesmíru a vzduchového obalu Země se zjevně odehrávají pozoruhodné procesy, jimž jen málo rozumíme. Jejich rozměry, povaha i vlastnosti mohou naše poznání velice obohatit, jen musíme být schopní je vědecky sledovat.

Jméno Steve dostal podle dětského filmu „Za plotem“ z roku 2006 – tímto jménem v něm zvířata z lesa nazvou jiné zvíře, které ještě nikdy neviděla.

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom