Amerikou se šíří ryba jako z hororu. Připomíná hada, plazí se po souši a sní, na co přijde
Úřady bijí na poplach a žádají rybáře, aby dravé ryby nemilosrdně zabíjeli. V ohrožení jsou citlivé ekosystémy.
Zní to trochu jako hororová zápletka: Tříkilová ryba s ostrými zuby, která svým vzhledem připomíná hada, přežije bez vody a umí se plazit po zemi, se nekontrolovatelně šíří Severní Amerikou. Situace pochopitelně není až tak dramatická, ale hadohlavec skvrnitý (Channa argus) opravdu existuje. Místo nic netušících turistů ovšem ohrožuje místní citlivé ekosystémy.
Obtížná kontrola
Hadohlavci skvrnití původně pocházejí z Číny, Koreje a jihovýchodního Ruska. Ve volné přírodě v USA tohoto predátora poprvé zaznamenali v roce 2002 v Marylandu. Je pravděpodobné, že se do volné přírody dostal z akvárií nebo trhů s čerstvými rybami, lidé ho dokonce mohli vypustit i záměrně. Od té doby už je totiž našli hned v několika dalších státech, včetně New Yorku, New Jersey, Arkansasu nebo Missouri. Tam se první kus objevil v roce 2019 a počet pozorování nadále roste.
Ryby mají na kůži podobné znaky jako krajta a jsou to agresivní predátoři. Živí se malými rybami, korýši a dalšími vodními živočichy. Rychle se množí, samice může naklást až 50 000 vajec. Svá mláďata navíc brání s až obdivuhodnou zuřivostí. Schopnost přežít v mělkých a špatně okysličených vodách hadohlavcům navíc umožňuje obsazovat místa, ve kterých by jiné ryby nepřežily.
Čtěte také: Vědci na Písecku vysadili stovky raků říčních. Jeho populaci decimují invazivní druhy i mor
Obávaný invazivní druh z nich ale také dělá schopnost dýchat vzduch a plazit se po souši. Americké úřady varují, že ryby vydrží mimo vodu i několik dní. I proto je extrémně obtížné držet jejich výskyt pod kontrolou, přestože je v USA hadohlavce skvrnitého zakázáno dovážet, prodávat nebo i převážet mezi státy.
Problém, který se dá sníst
Ačkoli podle odborníků není moc pravděpodobné, že se invazivní rybu povede v USA vyhubit, s pomocí veřejnosti by se mělo podařit její výskyt aspoň výrazně omezit. Rybářům proto doporučují každé setkání dokumentovat, pořídit fotografii a nahlásit místo výskytu.
Některé úřady jdou ještě dál a radí ryby nejen lovit a zabíjet, ale také jíst. Jejich maso je totiž chutné a jemné. To je také důvod, proč ve své domovině patří hadohlavci mezi důležité chovné druhy. Jen v Číně a Koreji se jich každoročně vyprodukuje odhadem 450 tun.
Zdroj: News Maryland, Michigan.gov, MDC.mo.gov, FWS.gov.
Video, které jste mohli minout: Největší inspirace Vetřelce v akci. Podívejte se, jak larva uloví kořist dlouhou vystřelující čelistí.