Největší hlavonožec může mít až 10 metrů. Po 100 letech se ho povedlo natočit, záběry jsou naprostým unikátem
Vědci se s částmi těla tajemného kalmara dosud setkávali jen v žaludcích kytovců a mořských ptáků. Teď se vůbec poprvé podařilo hlavonožce natočit v jeho přirozeném prostředí.
Tým vědců z univerzity v Essexu, který se poblíž Jižních Sandwichových ostrovů účastnil 35denního pátrání po nových živočišných druzích, zachytil pod hladinou oceánu mladého jedince kalmara Hamiltonova. Záběry, které působí jako zjevení, byly pořízeny dálkově ovládaným robotem v hloubce 600 metrů:
Video of first confirmed live observation of a baby Colossal Squid (Mesonychoteuthis hamiltoni) in its natural habitat, at a depth of 600 meters by @SchmidtOcean research vessel Falkor. It can grow to be 10-14meters (33ft-46ft) in length when adult. 👀https://t.co/AqWdxAdHnY pic.twitter.com/FFdq9zMFPj
— uapwoo🏴☠️ (@uapwoo) April 16, 2025
Přečtěte si také: Unikátní záběry obří krakatice. Vypadá jako nebezpečný tvor z jiné planety
Největší oči na světě
Kalmar Hamiltonův (Mesonychoteuthis hamiltoni) byl objeven už před 100 lety, na jeho první záběry ale vědci čekali až do března 2025. Předpokládá se, že jde o vůbec největšího známého hlavonožce, který může dorůstat délky až deseti metrů při váze kolem 500 kilogramů. Jedinec ve videu pořízeném v jižním Atlantiku je ale podstatně menší, měří jen kolem 30 cm. „Je vzrušující vidět první reálný záznam mladého kalmara Hamiltonova v přirozeném prostředí,“ okomentovala záběry Katrin Bolstadová, která se specializuje na biologii hlavonožců.
Kalmar patří do řádu krakatic (Teuthida) s typickou stavbou těla, jemuž dominuje osm chapadel posetých přísavkami a zakončených jakýmsi „drápem“. Obě delší ramena kalmara Hamiltonova jsou navíc opatřena háčky. Vědci předpokládají, že kalmar s věkem o svou průhlednost postupně přichází.
Oči kalmara Hamiltonova mohou mít průměr až 40 cm a jsou tak vůbec největší v celé živočišné říši. Předpokládá se, že díky nim se kalmar dobře orientuje i ve větších hloubkách chladných vod, kde nejčastěji loví větší ryby, jako je třeba ledovka Mawsonova (Dissostichus mawsoni) dorůstající délky 1,7 metru.
Zdroj: BBC, CNN, Schmidt Ocean Institute
Video, které jste mohli minout: Žralok v jezeře uprostřed města. Lidé natočili nezvyklý následek hurikánu Helene