15. prosince 2021 05:00
Adam Vala

Muzeum obléklo pohyblivého Tyrannosaura do vánočního svetru. Celý proces natočilo

Mechatronická verze Tyrannosaura rexe v londýnském Přírodopisném muzeu dostala úchvatný svetr, na kterém se pracovalo 100 hodin. A předvedli se i v muzeu v Manchesteru.

Muzea jsou místa, kam lidé zpravidla chodí za ověřenými a historicky přesnými informacemi. Ne všechny chrámy vědění se ale berou tak vážně, což dokazuje iniciativa Přírodopisného muzea v Londýně, které se pyšní přibližně 70 miliony exponáty rozdělenými do pěti hlavních kolekcí včetně koster velkých dinosaurů.

Právě prostřednictvím nich se muzeum rozhodlo navodit návštěvníkům správnou vánoční atmosféru, když se pracovníci rozhodli obléknout obávaného Tyrannosaura rexe do pestrobarevného vánočního svetru vyrobeného z recyklované vlny a plastových lahví.

Svetr za 100 hodin práce

Svetr je přibližně třináctkrát větší, než je obvyklá dětská velikost, a o jeho návrh se postarala společnost příznačně pojmenovaná British Christmas Jumpers, tedy Britské vánoční svetry. Podle vyjádření ředitele výrobny Snahala Patela pro list Evening Standard šlo o dosud největší projekt, který zaměstnancům pobočky v Leicesteru zabral 100 hodin práce. „Osobně jsem nikdy nic tak velkého nedělal. Ani můj otec, který v tomto oboru pracuje 40 let,“ uvedl Patel, ale hned v zápětí doplnil, že do budoucna určitě počítají s dalšími podobnými projekty.

Samotný svetr není jen velký, je také náležitě těžký, což pro zaměstnance muzea představovalo poměrně velkou výzvu. Proces oblékání se neobešel bez žebříku a čtyř párů rukou, které musely svetr přetáhnout Tyrannosaurovi přes hlavu a následně ověřit, že nikde nepřekáží v pohybu. Do vánoční nálady totiž byla uvržena mechatronická verze velkého dinosaura, která návštěvníkům názorně představuje rozpětí pohybů obávaného teropoda.

Investice na dobrou věc

„Myslím, že vypadá naprosto báječně,“ říká Carla Treasure z Přírodovědného muzea a vysvětlila, že prvotním zájmem bylo potěšit návštěvníky, kteří neprožili vinou pandemie koronaviru zrovna snadný rok. Druhotný cíl pak bylo zvýšit povědomí o muzeu a vybrat peníze na jeho podporu. V lidské velikosti je totiž svetr možné zakoupit v muzejním obchodě s tím, že veškerý výtěžek bude investován zpět do chodu muzea a na údržbu milionů exponátů.

Že jde patrně o dobrý nápad, pak podtrhuje také iniciativa muzea v Manchesteru, které doplnilo svého Tyrannosaura rexe čepičkou Santa Clause. V tomto případě byla červenobílá čepice nasazena přímo na kostru, která dlí v lobby muzea a je v podstatě tím prvním, co návštěvníci po příchodu vidí. V tomto případě bylo zapotřebí použít výsuvné plošiny a zajistit, že čepice z hlavy dinosaura nesklouzne, protože i ta je na pohled poměrně těžká.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom