14. listopadu 2023 13:50

Třem oříškům pro Popelku dodala kouzlo perla Saska. Zámek filmaři doplnili smrdutým sněhem

Tři oříšky pro Popelku s okouzlující Libuškou Šafránkovou patří mezi vánoční klasiky i po 50 letech od premiéry. Pohádkové kouzlo tvůrci hledali za hranicemi Česka.

Barokní zámek Moritzburg nedaleko Drážďan se proslavil hlavně pohádkovým filmem Tři oříšky pro Popelku. Hlavní roli v něm ztvárnila Libuše Šafránková. Pohádka režírovaná Václavem Vorlíčkem je oblíbená nejen v Česku, ale i v Německu a ve Skandinávii.

Natáčení pohádky zde probíhalo v lednu roku 1973 a zajímavé je, že taneční sál, kde Popelka okouzlí prince, vznikl v ateliérech. Taneční sál na Moritzburgu totiž nepřišel Václavu Vorlíčkovi vhodný. Úchvatné jsou nicméně záběry zasněžených exteriérů. Protože se filmaři potýkali s nedostatkem sněhu, museli použít umělý vyrobený z rozemletých rybích kostí, který jemně řečeno nevoněl. Z obrazovky nebo plátna kin ale zápach cítit nebyl. Můžeme si tak alespoň domněle užívat zimní idylu na barokním zámku.

Barokní perla Saska

Moritzburg postavil v polovině 16. století saský kurfiřt Mořic Saský, který barokní stavbu využíval jako lovecký zámeček. Moritzburg vyrostl na symetrickém umělém ostrově a stal se dominantou okolní přírody. V průběhu let prošel různými rozšířeními a proměnami.

Krásný je také rokokový pavilon nedaleko zámku se střechou, jejíž tvar je inspirovaný tradiční čínskou architekturou. Rozmarnost saské šlechty potvrzuje rovněž malý přístav s růžovým majákem.

Zdroj: Schloss Moritzburg / Revisiting History

Matouš Hartman

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom