29. března 2022 01:24

TEST: Jaké zvíře vidíte na obrázku? Dozvíte se o síle svého mozku

Jednoduchý test může napovědět, která hemisféra vašeho mozku je dominantnější, což je spojeno s chováním ve většině běžných situací. Zkuste si to sami.

Americký neurovědec Roger Sperry patří mezi nejdůležitější jména v psychologii 20. století. Roku 1981 totiž obdržel Nobelovu cenu za výzkum lidského mozku – konkrétně za objev, že každá mozková hemisféra slouží trochu jinému účelu. S tím následně pracoval a ve zjednodušené podobě dospěl k závěrům, že každá hemisféra je v podstatě svým vlastním systémem, který zcela originálně zpracovává informace a podněty z okolí.

Na tomto základě si můžete udělat jednoduchý test, který ukáže, kterou hemisféru máte dominantní. Jaké zvíře vidíte na následujícím obrázku?

Hlava tygra

Pokud vidíte tygří hlavu, máte aktivnější levou hemisféru. To znamená, že jste analytičtí, organizovaní, zaměření na cíl. Dáváte přednost logickému řešení problémů před emocemi a máte rádi vědecký přístup. Kladete si realistické a dosažitelné cíle a systematicky na jejich splnění pracujete – třeba prostřednictvím důkladného plánování. Nejspíš i leckdy narážíte na názory druhých, které nezapadají do vašeho promyšleného chápání reality.

Visící opice

V tomto případě, jak už asi správně tušíte, máte aktivnější pravou hemisféru. Ta zdůrazňuje kreativitu, inovativnost a spíše intuitivní řešení problémů. Cesta je pro vás důležitější než cíl a nebojíte se naplno ponořit do snění. Pozor, abyste se jimi nenechali unášet až příliš! Obvykle však svou nápaditost a spontánnost dokážete přetavit ve skutečně neotřelé myšlenky.

Ať vám vyšlo cokoli, nezapomeňte, že v každou chvíli zapojujeme obě mozkové hemisféry, takže nic není černé nebo bílé – nejspíš u sebe dokážete vysledovat rysy obou těchto přístupů k životu. Přesto – jeden z nich pravděpodobně dominuje; sedí to i podle tohoto testu?

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom