2. listopadu 2020 00:30

O výsledku amerických prezidentských voleb letos rozhodne 5 států. Říká se jim swing states

Donald Trump a Joe Biden poměří své politické síly již 3. listopadu 2020. Boj o křeslo dalšího amerického prezidenta paradoxně rozhoduje jen hrstka amerických států. To jsou státy nerozhodné, u kterých vítězí kandidát bez ohledu na tradiční stranickou příslušnost.

Většina amerických států se již tradičně dělí podle stranické příslušnosti na demokraty nebo republikány. Obyvatelům těchto států nezáleží tolik na samotné kandidující osobnosti, jako na její politické příslušnosti.

Například v New Yorku se tradičně volí demokratický prezidentský kandidát, zatímco v Severní a Jižní Dakotě je očekávaným vítězem republikán. Je to dáno tradicí, složením etnicity obyvatelstva, vzděláním a v neposlední řadě bohatstvím místních obyvatel. Tyto faktory jasně rozhodují o preferencích a náklonosti k jedné nebo druhé americké politické straně.

Co znamená termín swing states?

Termín swing states označuje státy, kde není předem jasné, kdo ve volbách zvítězí. Někdy se jim přezdívá i fialové státy kvůli spojení červené a modré barvy, jež zastupují republikány a demokraty. Odehrávají se v nich největší a nejdražší prezidentské kampaně kandidátů a média k těmto státům upínají největší pozornost.

Seznam nerozhodných států se může v průběhu let měnit. Analytiky byly za swing states tradičně označovány státy Colorado, Florida, Iowa, Nevada, Severní Karolína, Ohio, Wisconsin nebo Virginie. Z tohoto seznamu však mohou některé státy vypadnout. Jak to? Preference jednotlivých států mění jejich momentální ekonomická situace a přistěhovalecký trend. Velmi záleží na růstu a poklesu počtu obyvatel v jednotlivých státech. Například Texas byl v minulosti považovaný za klasický republikánský stát. V posledních letech se do něj však stěhují hispánští obyvatelé a celkové preference Texasu se tím pádem mění spíše k demokratické ideologii.

Jaké jsou swing states pro rok 2020?

Internetový portál FiveThirtyEight, jenž se zaměřuje na analýzu veřejného mínění, politiku a ekonomiku, stanovil pro rok 2020 následující swing states: Wisconsin, Pensylvánie, Minnesota, Florida a Arizona. Až tedy začne vyhlašování výsledků, sledujte na mapě USA především tahle místa – právě jejich finální zbarvení rozhodne o tom, kdo bude novým americkým prezidentem.

SPECIÁL TRUMP VS. BIDEN: PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY VOLEB, EXKLUZIVNÍ HOSTÉ I ŽIVÉ VSTUPY Z CELÝCH USA

Markéta Princová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom