Jak zachránit Zemi před výbuchem supervulkánu? NASA má plán za 3,5 miliardy dolarů
Vědci z NASA si dopřáli myšlenkový experiment, na jehož konci je dokonale spoutaný supervulkán v Yellowstonu. Věc má ale hned několik superháčků.
Fakt, že pod Yellowstonským parkem dříme supervulkán, je dostatečně známý. Je stovky metrů hluboko a jeho rozloha je šestkrát větší, než je rozloha Prahy. Pokud by explodoval, mohl by zničit velkou část Spojených států a na dlouho změnit klima na Zemi.
Erupce takového supervulkánu by do atmosféry vyvrhla sloup popela vyšší než Mount Everest, nejbližší města by se ocitla pod metr vysokou vrstvou popílku a podle odhadů OSN by do dvou měsíců došly v celém světě potraviny.
Je to reálný scénář, což potvrzuje i skutečnost, že Yellowstone vybuchl za posledních 2,1 milionu let celkem třikrát. Poslední erupce nastala před zhruba 600 000 lety a vědci z Laboratoře proudového pohonu NASA teď přišli s plánem, jak supervulkánu v další erupci zabránit, a to navždy. Jak? Chtějí ho ochladit.
Obří geotermální elektrárna
Zdrojem síly každého vulkánu je teplo vycházející ze zemského jádra. A Yellowstone není jiný. Teplo, které produkuje, by dokázalo pohánět šest velkých elektráren. Zatímco 60–70 % tepla uniká horkými prameny a gejzíry, zbytek zůstává v magmatických komorách Yellowstonu.
Právě sem zaměřili vědci svou pozornost. Chtějí vyvrtat sérii až 10 kilometrů hlubokých vrtů, kterými by do hornin obklopujících magmatické komory pumpovali studenou vodu a tím je ochlazovali. Pára, která by vznikla vypařením ohřáté vody, by navíc mohla zpětně pohánět elektrický generátor, a zajistit tak okolním oblastem dostatek elektrické energie na desítky tisíc let. Yellowstone by se tak prakticky změnil na obří přírodní geotermální elektrárnu.
Čtěte také: Kupte si sopku: Nejpopulárnější islandský vulkán je na prodej. Čím bude obklopen?
A teď se bavme reálně
Mohlo by to fungovat? Bohužel asi ne… Tento myšlenkový experiment sice teoreticky vypadá reálně, ve skutečnosti by se ale muselo ze supervulkánu „odčerpat“ 20 gigawattů energie, což by trvalo odhadem 16 000 let. Realizace projektu by stála 3,46 miliardy dolarů, což je zhruba 20 % ročního rozpočtu NASA. Navíc by ochlazením horniny zřejmě vznikly trhliny, jež by naopak mohly erupci vyprovokovat.
Naštěstí pro všechny supervulkán zatím spí a podle odhadů se nejbližší super erupce nemusíme obávat ani zítra, ani za 1 000 let. Ve skutečnosti vědci neočekávají podobnou událost ani v horizontu několika milionů let…
Zdroj: Vox / Interesting Engineering