Kupte si sopku: Nejpopulárnější islandský vulkán je na prodej. Čím bude obklopen?
Turisty velmi oblíbená sopka Fagradalsfjall na Islandu je na prodej. A ačkoli se může její koupě zdát zbytečnou, dá se na ní velmi dobře vydělat.
Aktuálně nejpopulárnější sopkou na světě je islandský vulkán Fagradalsfjall, na který se po jeho erupci 19. března 2021 jezdí dívat celý svět včetně českých turistů. A protože Island leží na tzv. horké skvrně a je celý vulkanického původu, existuje vysoká pravděpodobnost, že sopečné divadlo bude ještě chvíli pokračovat. Což řadu lidí vede k myšlenkám na zajímavou investici do přírodní „nemovitosti“. Vulkanická trhlina se totiž otevřela na soukromém pozemku a je tedy volná ke komerčnímu užití. Dejte si možnost komerčního využití a neustálých návštěv turistů dohromady a vznikne vám jasný a potenciálně velmi výnosný byznysplán.
Sopka na prodej: Zn. Nespěchá
Pozemek, na němž se sopka nachází, aktuálně nevlastní pouze jediná fyzická osoba, ale hned 20 lidí. Ti jsou ale naštěstí součástí jednoho sdružení, které je kupodivu svolné za odpovídající cenu své vlastnictví odprodat a sopku „předat“ novému majiteli a provozovateli. Již nyní je přitom v plánu vytvořit k sopce řádný přístup, a dokonce i parkoviště. Zkrátka vybudovat pro turisty zajímavou infrastrukturu, aby bylo zaručeno alespoň elementární pohodlí, ale hlavně bezpečnost.
Erupce pod ledovcem
Širší vulkanický systém Fagradalsfjall je oblastí vulkanických trhlin, který v minulosti vybuchl pod ledovcovým štítem. Podle katalogu islandských sopek je Fagradalsfjall považován za jihozápadní větev nebo za druhotnou část většího vulkanického systému Krýsuvík– Trölladyngja. Fadradalsfjall se nachází na poloostrově Reykjanes severovýchodně od města Grindavíku a jeho špatně vyslovitelný název má původ hned ve třech islandských slovech: Fagur („krásný“), dalur („údolí“) a fjall („hora“).
Platit za cestu k přírodnímu úkazu není neobvyklé
Možná vám přijde zvláštní či snad nehorázné vymáhat peníze za něco, co příroda vytvořila zdarma. Snaha o zpeněžení přírodního úkazu však není neobvyklá a nemusíme chodit za příklady ani za hranice. Pokud se chcete podívat blíže například na tuzemskou Pravčickou bránu, také vám nezbude nic jiného než zaplatit za průchod skrz soukromý pozemek. Za tento byznys v srdci Českého Švýcarska inkasuje v tomto případě peníze Rus Alexei Krenke. Nic tedy nebrání Čechům, aby vybírali vstupné na islandské sopce.