24. února 2020 13:30

U Floridy někdo střílí ohrožené delfíny. Případů stále přibývá

V polovině února oznámily floridské úřady, že byla na pobřeží tohoto státu objevena mrtvá těla dvou delfínů skákavých. To by nebylo nic tak divného, delfíni umírají u břehů běžně. Tentokrát je to ale jiné: obě zvířata totiž byla nejspíš zastřelena.

Podle mořských biologů, kteří delfíní mrtvoly zkoumali, je příčina smrti jasná: úmyslné zabití, nejspíš střelnou nebo nějakou bodnou zbraní. A nejhorší je, že nejde o unikátní situaci; právě v této oblasti už bylo v nedávných letech objeveno více těl delfínů se zraněními, která jim nejspíš způsobil nějaký člověk.

U jednoho z nově objevených mrtvých těl není o příčině smrti pochyb – delfín nalezený na pláži Pensacola měl totiž v trupu kulku vypálenou z vysokokaliberní zbraně. Druhé tělo objevené na pláži v Naples kulku v těle nemělo, ale je pravděpodobné, že díky úhlu výstřelu z delfína vyletěla.

S kopím na delfína – co se to děje?

Americký úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), který o mrtvých tělech informoval, sbírá statistiky o všech podobných případech – a jsou velmi smutné. Od roku 2002 bylo objeveno nejméně 29 delfínů, kteří v této oblasti zemřeli podobným způsobem. Čtyři z těchto incidentů se odehrály během loňského roku. Většina jich byla zastřelena, ale někteří byli také zraněni masivními bodnými zbraněmi. To se týká například delfína probodnutého kopím, jenž byl nalezen před rokem na ostrově Upper Captiva.

Nikdo neví, co mají tyto útoky společného, ani zda za nimi nestojí nějaký společný jmenovatel. Ve hře je samozřejmě více různých scénářů, ale opravdu pravděpodobné jsou jen dva. Je možné, že nějaký člověk nebo skupina lidí loví delfíny úmyslně – z neznámého důvodu se jim tato zvířata znelíbila, a proto se je snaží hubit.

Druhá možnost je možná ještě horší. Vědci z NOAA spekulují, že smrti delfínů souvisejí se snahou lidí jim pomoci. Objevují se totiž informace o tom, že se Floriďané pokoušejí delfíny krmit, čímž jim pomáhají přežít v čím dál prázdnějším oceánu. Jenže to není jednoduché: když lidé delfíny krmí, mění se tím chování těchto zvířat. Delfíni si potom více spojují člověka s potravou a k lidem i lodím se chovají méně obezřetně.

„Ztrácejí své přirozené obavy a tím se zvyšuje pravděpodobnost nešťastného střetnutí s lidmi,“ uvedla Stacey Horstman z NOAA pro deník New York Times. „Nejlepší radou je nekrmit je, nesnažit se s nimi komunikovat,“ radí expertka. Příliš přátelští delfíni se mohou k lidem chovat způsobem, který pak může být vykládán jako agrese – takže se lidé mohou bránit. A v USA, kde má střelnou zbraň prakticky každý, může k takovým situacím dojít velmi rychle.

Odměna za dopadení pachatele

NOAA vypsala odměnu ve výši 20 000 dolarů, které povedou k získání informací o tom, zda se někdo nedopouští trestných činů vůči delfínům. Pokud bude někdo takový odhalen, pak mu hrozí pokuta až 100 000 dolarů a rok za mřížemi

Text: Martin Kolář

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom