26. července 2020 01:00

Stelete si ráno postel? Měli byste, budete šťastnější

Stlát postel může každý z nás, většině se však nechce. Tahle nenápadná ranní činnost má překvapivě dobré výsledky pro životní spokojenost a úspěšnost. Jak je to možné?

Zaručených receptů na šťastnější život ze všech stran slyšíme bezpočet. Co všechno bychom dělat měli, co naopak ne… Tolik způsobů, jak si zlepšit kvalitu života! Tak nechoďme kolem horké kaše a přihoďme ještě jeden, velmi prostý, který by vás ale nejspíš nenapadl: stlaní postele.

Štěstí začíná v posteli

Spisovatel a ekonom Randall Bell zkoumal 25 let rozličné faktory spojující úspěšné lidi. Co mají společného ti, kteří jsou nejefektivnější, nejproduktivnější a nejspokojenější? Bell a jeho tým se dostali ke zhruba pěti tisícům lidí rozličných povolání i kariérní úspěšnosti. Jako nejvýraznější faktor předurčující k úspěchu se ukázalo to, jestli si lidé ráno stelou postel.

Ano, jakkoli je to neuvěřitelné, i obyčejná ustlaná postel stačí k tomu, abyste byli spokojenější a produktivnější. Sám Bell interpretuje tento výsledek tím, že ustlání postele je prvním splněným úkolem během dne, čímž se člověk dostane do produktivního stavu mysli. Navíc také dost pomáhá, že se jedná o lehce splnitelný úkol – vždyť kolik času vám takové ustlání zabere; třeba minutu? Takže i pokud máte po ránu napilno, minutku si najít můžete.

Jednoznačné výhody stlaní

Zároveň jsou to právě tyto drobnosti, které se pak v dostatečném počtu projeví; jeden zvyk totiž podpoří druhý a než se nadějete, strávíte dříve tak neproduktivní a protivná rána mnohem výkonněji a, co je hlavní, šťastněji. Naplnění i drobného a jednoduchého zvyku totiž nakopne den lépe, než co jiného.

Tyto výsledky navíc podpořil i druhý zdroj. Koneckonců, Bellův "výzkum" není metodologicky kdovíjak hodnotný, jeho hlavní devizou je rozsáhlost vzorku. Bez ohledu na něj se však podobné výsledky objevily i na základě průzkumu webu Hunch.com, jehož se v roce 2012 účastnilo úctyhodných 68 tisíc lidí. 59 procent z nich si postel nestele, 27 procent ano, 12 procent si na tuto činnost někoho najímá. Budiž, to asi nikoho nepřekvapí. Ovšem rozdíly mezi lidmi, kteří si postel stelou, a nestelou, byly děsivě výrazné: 71 procent z těch, co si postel stelou, se považuje za šťastnější, navíc jsou i spokojenější v práci, bohatší, více cvičí a cítí se odpočatější; prostě všechno zalité sluncem. Naopak nesteloucí se z 62 procent hlásí k nespokojenosti a horší kvalitě života. Tak silné výsledky jsou skoro neuvěřitelné a určitě je berme s rezervou – jedná se přece jen o obyčejný online průzkum. Ale přesto, trend je to zjevný, a tak stlaní postele prostě nelze nedoporučit.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom