4. prosince 2017 09:56

Stavba hotelu v Peci prý zničila důkazy o dávných hutích

Vypadá to, že Pec pod Sněžkou je stále ještě "developerův ráj".

Likvidace historie v Peci pod Sněžkou

Při výstavbě několikapodlažního domu v centru Pece pod Sněžkou v lokalitě u kapličky byla nenávratně zničena historicky cenná lokalita, která mohla vnést světlo do minulosti známého krkonošského střediska. ČTK to řekl Radko Tásler ze společnosti Speleo Albeřice, která se řadu let věnuje historii hutnictví a důlní činnosti v oblasti. Investor K2 Invest obvinění, že zničil naleziště a že se snažil obejít archeology, odmítl.

"Lokalita má klíčový význam pro pochopení hutní historie Pece pod Sněžkou. Byla to poslední šance, jak se více dozvědět o technologii, kterou dávní hutníci zpracovávali rudy z nedalekého Obřího dolu a o hutích vůbec. Nikdo nás neinformoval, nikdo nám o tom neřekl," uvedl Tásler.

Výstavbou byly podle něj zničeny základy hutí z 19. století, jak měděné, tak arzenové pece, a části takzvaného odvalu, kam se sypala struska. Archeologický průzkum by mohl poodhalit, co se v lokalitě dělo v období před výstavbou hutí. Průzkum se ale nekonal. Badatelé z výkopu u kapličky získali na poslední chvíli zlomek zřejmě železné strusky a podrobili ji chemické analýze, ale bez nálezové dispozice nevypovídá téměř o ničem. "Kdybychom měli více informací z naleziště a potvrdilo by se, že struska pochází skutečně od kapličky, byla by to senzace. Dokazovalo by to, že je z mnohem starší hutě, než byly ty známé z 19. století. To se ale už nedozvíme," dodal.

Hlavně, že se staví

Místo je v úpském údolí v sousedství dolní části parkoviště u kapličky, kde stavbaři dokončují apartmánový hotel Pecr Deep. Investor uvádí, že postupoval standardně a podle platných předpisů. "Nahlásili jsme, co tam chceme realizovat a z archeologického ústavu se nám nikdo neozval. Pokud by nám řekli, že tam něco je, pak bychom uzavřeli smlouvu (na provedení průzkumu). Stavěli jsme na místě, kde byla novodobá zástavba, garáže, zastavěné pozemky, nevím, co by tam chtěli hledat," uvedl jednatel společnosti K2 Invest Milan Kušta.

Archeolog trutnovského muzea Ondřej Tůma, kterého na případ upozornil Tásler, nevyloučil podání podnětu ke správnímu řízení k hradeckému krajskému úřadu. Investor stavby podle Tůmy sice o přípravě stavby informoval archeologický ústav, čímž splnil svou zákonnou povinnost, ale už neuzavřel dohodu o provedení záchranného archeologického výzkumu s organizací oprávněné k jeho provedení. "Postup investora považujeme za chybu, mohlo dojít k zajímavým objevům," uvedl Tůma.

Lokalita o velikosti asi poloviny fotbalového hřiště byla podle Táslera nejpozději od počátku 19. století centrem hutnictví v oblasti. "Jedna z teorií je, že název Pec pod Sněžkou je odvozen od pecí, které tam kdysi stály. Území dnešního centra Pece nebylo nic jiného než průmyslová zóna. Historické centrum s kostelem a hřbitovem bylo v dnešní Velké Úpě," uvedl.

Historie hornictví v Obřím dole sahá přinejmenším do 16. století, zatímco v Peci jsou důkazy o hutnické činnost mnohem mladší. Ve středověku se v Obřím dole získávala měděná, olověná, arzeniková a snad i stříbrná ruda. V té době byla ale důlní činnost tak málo rozvinutá, že se mohly rudy zpracovávat přímo na místě. Až s průmyslovým rozvojem v 19. století se hutnická činnost přesunula do úpského údolí v dnešní Peci pod Sněžkou.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom