Slzy neznamenají jen smutek. Kolik druhů slz existuje?!

Důvodů, proč pláčeme, je celá řada – a podle situace se liší také jednotlivé druhy slz, které naše kanálky produkují.

Miminka a malé děti pláčou často, je to jejich způsob, jak komunikovat se světem a sdělit rodičům, že něco není v pořádku. Jak člověk stárne, slz ubývá. Už je nepotřebujeme, abychom vyjádřili, že se nám něco nelíbí, umíme to říct i jinak. I tak občas vyhrknou – když jsme smutní, naštvaní nebo třeba šťastní.

Přesto lidské oko produkuje tekutinu téměř neustále, protože existují tři různé typy slz – bazální, reflexní a emocionální. Jednotlivé druhy slz se liší svým složením, například při smutném filmu mají o čtvrtinu víc proteinů než po cibuli.

Těmi nejčastějšími slzami jsou slzy bazální – tekutina, která se tvoří v slzných kanálcích a která má za úkol oči zvlhčovat a chránit. Při tomto procesu je velmi důležité mrkání, které slzy rozprostře po celým očích.

Když se nám do očí dostane cizí těleso nebo nějaká dráždivá látka, objeví se slzy reflexní. Ty chrání naše oči před nečistotami a dokážou je zbavit potenciálně škodlivých látek a mikroorganismů. Reflexní slzy se objevují i při dalších fyzických projevech, jako je zívání nebo smích.

Hlavním úkolem slz bazálních a reflexních je zvlhčit rohovku a opticky vyrovnat její nerovnosti, chránit oko před infekcí, ať už by ji přinesly viry, nebo bakterie, umožnit klouzání víček. Pátá funkce souvisí s emočním pláčem, slzy z těla odplavují nebezpečné látky, například stresové hormony a některé toxiny. Proto se po pláči cítí lépe až 80 procent lidí. Díky tomu, že se pláčem vypraví i část stresových hormonů, uklidní se i emoce a člověku to umožní podívat se na svůj problém jasnýma očima. Pokud někdo soustavně slzy zadržuje, může to prý dokonce ovlivnit jeho zdraví.

Vědci se nicméně stále snaží zjistit, jak to s těmi emocionálními slzami vlastně je. Spouští se na povel hormonů, nebo je to spíš sociální signál? Pláč je každopádně mocný neverbální jazyk, za velmi krátkou dobu toho dokáže mnoho sdělit, působí na druhé a vyzývá je k činnosti nebo je nutí plakajícího utišit.

Lucie Kořistová

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom