20. června 2018 06:00

Rolling Stones jsou hmyz. A není to ani fáma, ani konspirace

Znáte Rolling Stones? Tak to byste měli znát i pošvatky

Znáte Rolling Stones? Tak to byste měli znát i pošvatky

Pošvatky (Plecoptera) je řád celosvětově rozšířeného hmyzu, jehož příslušníci mají poměrně velké rozmezí velikostí – mezi pěti a 65 milimetry. Jedinci tohoto řádu hmyzu, který patří k jedněm z nejprimitivnějších, žijí v larválním stadiu čtyři roky, jako dospělci zhruba týden.

Odhadovaný počet známých druhů je kolem dvou tisíc, u počtu druhů v České republice se lze v literatuře setkat s číslem 105 až 115.

Pošvatky a Rolling Stones – co mají společného?

Na první pohled nemají společného vůbec nic, vždyť se jedná nejen o zcela rozdílné organismy (lidé a hmyz) a ani na kulturní frontě se k sobě nikterak nepřibližují. Pošvatky nikdy nezahrají Brown Sugar, Honky Tonk Woman ani She´s Rainbow. Přesto entomolog Arnold Staniczek souvislost našel a hbitě ji využil. V barmském jantaru, nyní uloženém v Přírodovědném muzeu ve Stuttgartu, objevil pošvatky, které pojmenoval podle členů slavné britské rockové kapely. Pokud ve jménech Petroperla mickjaggeri či Lapisperla keithrichardsi slyšíte zaznít jméno Micka Jaggera a Keitha Richardse, tak máte pravdu. Staniczek je totiž velkým fanouškem Rolling Stones a zároveň všímavý přírodovědec, který postřehl velký jazyk připomínající slavné logo kapely. Jím popsané pošvatky byly současnicemi dinosaurů – žily totiž před 145 až 66 miliony lety. Odborníci na nich v současnosti mohou sledovat evoluční procesy této skupiny hmyzu.

"Pokud si budou Mick a Keith chtít prohlédnout po nich pojmenované druhy, jsou srdečně zváni do Přírodovědného muzea ve Stuttgartu," řekl Staniczek.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom