6. listopadu 2017 06:00

Robotka má větší občanská práva než ženy, rozhodla Saúdská Arábie

Saúdská Arábie je první zemí, která robotce udělila občanství. A něco navíc.

Občanka Sofia není člověk

Robotizace je v našem světě běžnější, než se na první pohled zdá. Nejen mladoboleslavská Škodovka využívá robotizaci k montování svých automobilů. Roboty najdeme od lékařských operačních sálů po ropné plošiny, roboti jsou pevnou součástí vojenských strategií a umělá inteligence pomáhá překladačům s překládáním textů, přičemž se učí sama z vlastních chyb. Nic z toho ale nejsou humanoidi – tedy roboti s lidskou tváří, schopností mluvit či dokonce vnímat pocity druhého – tady být empatičtí. Robotka Sophia nejenže vypadá jako člověk, ale umí provozovat něco, co až doteď bylo vnímáno jako ryze lidská vlastnost – provozovat černý humor.

Saúdská Arábie

Připomeňme jen, že Hidžáz, kolébka islámu se svými dvěma nejposvátnějšími městy Mekkou a Medínou leží právě v Saúdské Arábii. Jedná se o zemi s velmi konzervativním režimem v níž se oficiálně vyznává přísná wahhábitská verze sunnitského islámu s aktivní náboženskou policií. Ženy mají v této zemi, bráno naší středoevropskou optikou, poněkud okleštěná práva zejména v oblasti oděvní kultury. O to překvapivější je udělení občanství robotovi s dámskou tváří inspirovanou krásnou ženou a populární herečkou Audrey Hepburn.

Hongkongská společnost Hanson Robotics se zabývá tvorbou robotů s lidskou vizáží a Sofie patří mezi opravdu velmi povedené kousky. Sofie se stala mediálně velmi známou mimo jiné i tím, že dokáže odpovídat na otázky novinářů, jak je vidno z videa na konci článku. Ne vždy dokázala odpovídat relevantně, protože přece jen nedokázala relevantně rozklíčovat položenou otázku. Sophie se „narodila“, respektive byla spuštěna, 19. dubna 2015 a fakt, že získala občanství nastoluje další. Může se vdát? Může kandidovat na nějakou veřejnou funkci? Bude její vypnutí považováno za vraždu? Z hlediska jejího občanství, pokud vezmeme v úvahu její ženský vzhled i ženské jméno, tak je první občankou, která nemusí chodit zahalená.

Video ukazující, jak Sofia komunikuje

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom