23. dubna 2013 06:00

Proč ve výškách a při letu letadlem hrozně bolí zuby?

Možná jste si všimli, že když lezete na hory, letíte letadlem na dovolenou nebo se potápíte, bolí vás zuby víc, než je normální. Víme, proč.

Zatím jsem bolest zubů na horách nezažil a doufám, že mě to ani nepotká, ale příběhů, kdy bolest zubů někomu překazila nebo aspoň znepříjemnila expedici, jsem už slyšel mnoho. Proč se ve vysokých nadmořských výškách zubiska rozbolí? Co v takovou chvíli dělat? A je možné tomu vůbec předejít?

Příčiny

Tím hlavním původcem je samozřejmě vysoká nadmořská výška. Ta našim zubům může přímo či nepřímo ublížit hned ve dvou případech.

Když za to výška tak úplně nemůže

S pohybem v nadmořských výškách je spojeno to, že vaše tělo jede na plné obrátky. Už přizpůsobit se takovému prostředí si vyžádá hodně sil. Když se to spojí s nízkými teplotami a fyzickou aktivitou, tak se není čemu divit, že je naše imunita oslabena a skolí nás v podstatě každý bacil, nad kterým by náš imunitní systém doma mávl rukou a označil ho za cucáka.

A infekce v některém ze zubních kořenů může být způsobena právě oslabenou imunitou. Když to tedy vezmeme trochu oklikou, tak za tím stojí vysoká nadmořská výška. Mohou pomoct antibiotika, ale taky nemusí.

A někdy má na zdravotních potížích 100% podíl

Se změnou nadmořské výšky přichází také změna atmosférického tlaku. Právě ten má za následek bolest zubů. Proč zub bolí?

Důvodem je to, že vzduchová dutina, která vznikla uvnitř zubu, má tendenci se rozpínat (viz obr. níže). Taková dutina v zubu může vzniknout mnoha způsoby. Nejčastějším je kaz v zubu, ale vinu může nést také váš zubař, když svoji práci neodvede dobře.

K tomuto jevu samozřejmě nedochází jen u horolezectví. Setkat se s ním můžete například u potápění nebo při obyčejné cestě letadlem.

Léčba a prevence

Pokud vám nezaberou antibiotika, tak je řešením sestoupit a vyhledat lékaře. Asi není úplně nejlepší nápad cpát se prášky proti bolesti. Uznávám však, že touha vyjít na vrchol je někdy silnější než bolest a zdravý rozum.

Z hlediska prevence je nejlepší zajít si před odjezdem k zubaři, aby odhalil potenciální nepřátele expedice (kazy). No a potom se na expedici chovat zodpovědně. Neprochladnout a podobně, protože infekce se může z nosních dutin přenést do zubního lůžka.

Jan Haráč

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky bolest

Populární filmy na Prima Zoom