16. prosince 2017 06:00

Proč kočky zbožňují krabice? Vědci analyzovali slavný fenomén

Kočky krabice milují. Netýká se to jen našich koček domácích, ale prakticky všech velkých kočkovitých šelem, od rysů, až po usurisjké tygry. Čím to?

Je jedno, jaký tvar krabice má, lhostejno, z jakého materiálu je vyrobena – kočkovité šelmy podle řady průzkumů předmět podobný krabici upřednostní prakticky vždy. Jak je to možné, když evolučně ani krabice znát nemohou?

Věda dokázala tento fenomén, který živí půlku sociálních sítí, vysvětlit jen částečně – ale její vysvětlení dává smysl. Respektive: těch vysvětlení je více a smysl dávají, jen když se propojí více různých teorií.

Predátoři milují úkryt

Kočky jsou špičkoví vrcholní predátoři; některé studie dokonce tvrdí, že zdaleka nejúspěšnější predátoři ve zvířecí říši. Zatímco žraločí útok je smrtelný asi z 25 procent, vlčí z 60 procent, kočka zabije v 85 procentech všech útoků! Její lovecký styl je složený na co nejbližším přiblížení k cíli, pečlivém úkrytu a poté jediném smrtícím útoku. Z tohoto pohledu je krabice zcela ideálním prostředkem k ukrytí: kočka z ní nevidí ven, takže předpokládá, že ani ona není viděna. Současně jí krabice nabízí dostatečně vhodné prostředí nejen pro útok, ale také pro úkryt při případném neúspěšném lovu. Přestože už kočky v bytech pochopitelně neloví, jejich geny jim stále radí, jak to dělat co nejefektivněji.

Krabice odbourávají stres

Etoložka Claudia Vinke z univerzity v Utrechtu analyzovala data o kočkách žijících v útulcích. Přestože se takové údaje velmi těžko vyhodnocují, vyplynulo z nich poměrně spolehlivě, že kočky, které mají možnost ukrýt se v krabicích, mají nižší úroveň stresových hormonů než kočky, které tuto možnost nemají. Kočky prostě milují malé uzavřené prostory – když v nich mohou být, necítí napětí.

Pravděpodobným důvodem je fakt, že kočky nejsou schopné izolovat se od vnějších podnětů. Jejich dokonale vyladěné smysly neustále zachycují množství podnětů z okolí, které neustále vyhodnocují a snaží se je nějak využít. To na jejich organismus klade velkou zátěž. Jednou z mála možností, jak před tím uniknout, je ukrytí se v prostředí, kde je řada vjemů z vnějšku eliminována – krabice k tomu může sloužit zcela dokonale.

Ukrývání se je navíc psychologicky velmi očistné – kočka se cítí v bezpečí v uzavřeném prostoru mnohem více než v otevřeném prostoru; prostě proto, že si připadá lépe chráněná. Má pak více energie na to si odpočinout od běžného náročného kočičího způsobu života.

Tajemství termodynamiky

Poslední teorie vysvětlující kočičí zálibu v krabicích, pochází z oboru termodynamiky. Pro kočky je ideální prostředí výrazně teplejší než to, které si užívají lidé. Dá se říci, že v běžné domácnosti, kde kočky žijí, je jim vlastně neustále zima.

Kočkám z jejich svalů neustále unikají kvanta energie, a to přesto, že třeba ani nic náročného nedělají. Právě proto se kočky snaží tak často stulit do klubíčka – zmenšují tím objem svého těla vystavený venkovní zimě. Tím minimalizují teplotní ztráty, které by se jim jinak neustále hromadily.

Krabice jim v tom může dokonale pomoci. Protože se nejčastěji vyrábějí z lepenky nebo kartonu, fungují krabice jako velmi účinná izolace. Teplo, které kočka svým tělem vyrobí, se z krabice nemůže šířit do okolí a zůstává uvnitř. Platí přitom, že čím těsnější krabice, tím je pro kočku prostředí příjemnější – tím lépe totiž tepelné ztráty eliminuje.

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom