20. ledna 2017 06:00

Přísahám! Prezidentská inaugurace v americkém a českém pojetí

Stát se prezidentem či prezidentkou je nejvyšší možná státní funkce, které může člověk v demokratickém státě dosáhnout. Jako diktátor se může stát třeba generálním tajemníkem. Ale těch se inaugurace netýká.

Být prezidentem, to už je zápis do životopisu, který se počítá. Jsou lidé, kteří se pustí do estrády s volební kampaní jen proto, aby o sobě mohli říct, že byli kandidáti na prezidenta či prezidentku. A na ty, kdož se dopracují vítězného konce, čeká prezidenstská inaugurace.

Zatím poslední česká inaugurace – jednoduchá záležitost

Mezi jedny z nejreprezentativnějších prostor určených k veřejným akcím konaným na pražském Hradě, patří Vladislavský sál. Když budoucí prezident přijel se svými nejbližšími do Vladislavského sálu, kde se konala přehlídka historických praporů, byl již připraven historický výtisk ústavy. S rukou položenou na nejvyšším právním dokumentu naší republiky přísahal nově zvolený prezident těmito slovy: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

Jakmile slib podepsal, stal se hlavou České republiky, k čemuž mimo jiné automaticky náleží některá státní vyznamenání, jako například Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání. Vzápětí pronesl asi patnáct minut trvající projev.

Jak se vyvíjely přípravy na dnešní inauguraci prezidenta USA

Podobně jako českou, tak i americkou prezidentskou kampaň provázely vyhrocené diskuze a nereálné sliby. Inaugurace prvního muže USA je obrovská show, na níž by měla být čest vystoupit. Jenže právě pro extrémní rozporuplnost budoucího prezidenta se od ní už předem některé umělecké celebrity distancovaly. „Creative Artists Won't Play At Trump's Inauguration", tedy „kreativní umělci nechtějí hrát na Trumpově inauguraci,“ křičely do světa titulky světových médií výrok zpěváka vystupujícího pod uměleckým pseudonymem John Legend. Tento americký zpěvák, textař a herec, který obdržel devět cen Grammy, vlastním jménem John Roger Stephens, si s novým americkým prezidentem evidentně nekápl do noty. „Kreativní lidé nesnášejí zaslepenost a nenávist. Býváme více liberální. Je nepravděpodobné, že se kreativní lidé připojí k někomu, kdo vyvolává nenávist.“ Záznam zpěvu americké hymny, k níž byla vyzvána roku 2013 Beyoncé, obletěl USA. Seznam umělců, kteří veřejně odmítli hrát, je poměrně velký a obsahuje takové hvězdy, jako např. Madonna, Ice T nebo Elton John. To ale neznamená, že neexistuje celá plejáda slavných jmen, pro něž by toto vystoupení bylo jedním z kariérních milníků.

Letos půjde o 58. inauguraci a datum je tradičně pevně stanoveno na 20. leden. Samotný akt probíhá před neoklasicistní budovou amerického parlamentu ve Washingtonu, respektive na pódiu pro 1600 lidí. První odchylka od české inaugurace je modlitba, kterou celý akt začíná. Prezident nepřísahá na ústavu, ale na Bibli a první černošský prezident USA Barack Obama při své první inauguraci v roce 2009 přísahal na stejnou bibli jako v pořadí 16. americký prezident Abraham Lincoln. Nejde o náhodu, ale důležitý symbol: černoch přísahal na Bibli muže, který zrušil otroctví.

Trumpovo volební heslo Make America Great Again! (Udělejme Ameriku znovu velkou) zřejmě zabralo, ale kromě umělců se k bojkotu tohoto slavnostního aktu odhodlali i někteří politici. „Ceremonii hodlá ignorovat také kongresman za stát Minnesota Keith Ellison. "Nebudu oslavovat muže, který šíří politiku rozdělení a nenávisti. Nezúčastním se inaugurace Donalda Trumpa," cituje aktualne.cz jeho vzkaz na Twitteru.

Jakkoli bude den emočně i fyzicky náročný, večeří se nekončí. Od nově zvoleného prezidenta se očekává jeho večerní účast na plesech jeho příznivců a spřátelených politických subjektů. Zda se, že žádný nově zvolený prezident si od kampaně neodpočine. Ostrý „společenský“ start začíná již jeho inaugurací. Upřímně – první funkční období je vlastně nekončící volební kampaní pro případné období druhé. Ale to všechno na Donalda Trumpa teprve čeká. A začíná se dneškem.

Text: Topi Pigula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom