10. ledna 2025 16:12

Plameny mají kolem Los Angeles dost potravy kvůli dešťům, požáry živí děsivý jev

Rozhovor s Českou žijící v Claremontu o požárech v LA

Extrémně ničivé požáry v Los Angeles jsou důsledkem několika nepříznivých okolností, které se momentálně nahromadily. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe – Ústavu výzkumu globálních věd AV ČR jde o oblast, v níž intenzivně a často hořelo i v minulých stoletích, a to pravděpodobně i na podstatně větší ploše. Jenže velké protipožární úsilí ve 20. století přispělo paradoxně k akumulaci biomasy jako paliva a stále citelněji se projevují dopady klimatické změny v podobě dlouhotrvajícího intenzivního sucha, výrazně vyšších teplot a posunu v jarních deštích.

Ve 20. století fungovaly na západě USA programy US Forest Service, jejichž cílem bylo množství požárů snižovat a tím chránit primárně obyvatele rostoucí aglomerace a také dřevo pro těžbu. Opatření však vyřadila přirozený mechanismus prořeďování vegetace, jejíž stabilita na pravidelných a málo intenzivních požárech závisela. „Tím pádem se ale v lesích začala hromadit biomasa, která nyní slouží jako palivo,“ řekl Trnka v rozhovoru pro ČTK. Oheň používali podle výzkumů i původní obyvatelé k udržení lovišť a průchodnosti krajiny.

Přečtěte si také: Video ukazuje, jak plameny v Los Angeles útočí na muzeum plné antických památek

Letošní situaci předcházelo sucho, které brněnští vědci v jejich globálním monitorovacím systému sledovali od loňského léta. „V Kalifornii a na jihozápadě USA byly dlouhodobě pozorovány nižší než obvyklé hodnoty obsahu půdní vláhy a také hlášeny dopady sucha. V našem globálním monitoringu pro sledování hlášení dopadů sucha jsme v Kalifornii od září sledovali 32 dopadů, z nich většina patřila do kategorie zvýšeného požárního rizika, nutnosti zavádění opatření pro jeho snižování anebo již přímo hlášení výskytu aktivních požárů," řekla Monika Hlavsová z oddělení dopadů změny klimatu na agrosystémy.

Tlak klimatické změny

Podle Trnky by ale pořád šlo o zvládnutelné riziko nebýt klimatické změny. Poukázal na to, že 20 největších požárů v Kalifornii bylo v posledních 20 letech, z toho asi 15 v posledních deseti letech. Letošní aktuální sucho v půdě je mimořádně vysoké. V regionu v podstatě už více než 100 dnů nepršelo a obvykle v tomto zimním období srážky přicházely a sucho končilo. To se však už několik let obvykle neděje a sucho se kumuluje.

Výjimkou byl začátek loňského roku, kdy do Kalifornie přišly naopak extrémní srážky. „Dostatek vláhy vedl k bujnému růstu vegetace v první polovině roku 2024. Následovalo dlouhé sucho trvající od léta, které trávu vysušilo. Aktuální deficit vláhy se tak potkal s mimořádně narostlou vegetací z loňského roku,“ doplnil Trnka. Současné klimatické poměry jsou pro požáry tak příznivé, že ani poměrně přísná opatření a nasazení hasičů nestačí tak jako dřív.

Když fouká Santa Anna

Rychlému šíření nahrávají i specifické klimatické podmínky. Jde o větry nazývané Santa Ana. „Pro nás jsou těžko představitelné. Zaznamenáváme je na Sněžce při sněhových bouřích, mají rychlost nad 70 kilometrů za hodinu a s nárazy přes 100 kilometrů za hodinu, a to nepočítáme lokální intenzifikaci, kterou způsobuje samotný požár,“ uvedl Trnka.

Vítr spolu s mohutným výstupným proudem horkého vzduchu nad požárem dokáže přenést žhavé uhlíky a často i hořící větvičky, které pak rozněcují oheň i stovky metrů daleko před frontou požáru. Hasiči kvůli tomu nemohou využít řadu jinak běžných opatření. Trnka také upozornil na to, že oheň je tak silný, že naruší i kořenové systémy stromů a půda bude náchylná k erozi a sesuvům.

Mohlo by vás také zajímat: Domy hoří jako papír, lidé viní vládu, říká Češka o požárech v LA. Počet obětí nadále stoupá

Letošní požáry jsou proti katastrofálním požárům z let 2018 a 2021 zatím relativně malé. Podle Trnky je nicméně nezvyklé, že nově zasáhly hustě zalidněné a mediálně známé okolí Los Angeles, proto se těší mimořádné mediální pozornosti. Ničivost požárů ukazují i průběžná hlášení o škodách – za oběť jim padlo deset lidí, dalších 140 000 lidí se muselo povinně evakuovat. Plameny už sežehly přes 10 000 domů včetně vil takových hollywoodských celebrit, jakými jsou John Goodman, Adrien Brody nebo Anthony Hopkins.

Zdroj: ČTK, CNN

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

ČTK

Česká tisková kancelář

Populární filmy na Prima Zoom