Existuje posmrtný život? Nejnovější odpověď detailně popisuje, co zažijete během smrti a těsně po ní
Sam Parnia, profesor medicíny v Langone Medical Center při New York University, tvrdí, že má důkazy potvrzující existenci posmrtného života. Parnia se pustil do zkoumání studií, jež se opírají o svědectví milionů lidí, kteří se za nejrůznějších okolností nacházeli na hranici smrti, a přinesl závěry, které mohou změnit pohled na to, jak fungují naše těla a mozky.
Parnia dle svého vyjádření pro Times Radio uvedl, že se výzkumem zabýval uplynulých 30 let a během nich narazil na situace, které neumí popsat jinak, než jako potvrzení identických znaků v chování lidského mozku. Jde samozřejmě o momenty, kdy daný člověk umíral a podstupoval například úspěšnou resuscitaci, aby se mohl o svůj zážitek následně podělit a vysvětlit, co prožíval. Právě onen prožitek pak podle Parnii popisují nezávisle na sobě lidé z celého světa, což považuje za ony důkazy uvedené výše.
Všichni mají podobné prožitky
„Je neuvěřitelné, že pacienti stále popisují, že i když to navenek vypadá, jako kdyby nebyli při vědomí a umírali, vnitřně prožívají úplně novou zkušenost,“ popisuje Parnia pro britský Daily Mail. Doplnil také, že lidé shodně uvedli pocit, jako kdyby se jejich vnímání světa zostřilo a že si jsou přesně vědomi toho, co lidé kolem nich dělají během snahy je oživit či zachránit. Dokonce si podle shodujících se vyjádření uvědomují, že umírají, nebo že už jsou dokonce mrtví.
„Pozoruhodné také je, že v tomto stavu začnou znovu prožívat každý okamžik svého života, každou interakci s jinými lidmi. Tedy nejen ze své vlastní perspektivy, ale také z pohledu a zkušeností druhého člověka,“ doplnil profesor z Langone Medical Center. Zašel ale ve svých závěrech ještě dál a tvrdí, že umírající lidé v popisovaném stavu prožívají například i bolest, kterou způsobili někomu jinému, stejně jako pocity štěstí, které mohli v někom jiném vyvolat.
Čtěte také: Jaký je nejhorší způsob smrti? Lidská lebka jako papiňák s odpařeným mozkem
To, co Sam Parnia tvrdí, částečně potvrzují jiné vědecké studie, jež se zabývají fungováním lidského mozku ve chvílích, kdy člověk umírá. Je dokázáno, že mozek i po zástavě srdce nepřestává fungovat, nebo že může přijít nějaký sporadický vzruch klidně i po hodině bez kyslíku. To už mělo některé lékaře donutit přehodnotit obvyklou praxi při prohlašování člověka za mrtvého po 3-5 minutách bez okysličeného mozku, protože by tito pacienti ještě mohli být teoreticky přivedeni zpět k životu.
Mezi odborníky nicméně zůstává spornou otázkou, proč mnoho lidí popisuje identický stav vlastního vědomí tváří v tvář smrti. Už jen proto, že přinést uspokojivou odpověď zřejmě nebude možné nikdy.
Zdroj: Daily Mail, Times Radio - TikTok
Video, které jste mohli minout: Hrozí zánik některých českých porodnic. Na vině je neblahý trend, který panuje v zemi