Point Nemo: Nejodlehlejší místo na Zemi má skrývat hrůzné monstrum

Uprostřed Tichého oceánu, tam, kde nikdo a (téměř) nic nežije. Tam se nachází místo, kde vůbec nic není. Přesto se jedná o zdroj tajemství i důležitý bod pro plánování vesmírných misí.

Máme pocit, že s rostoucím počtem obyvatel je naše planeta stále zalidněnější a skutečně netknutých míst je čím dál tím méně. Ve srovnání s předchozími staletími je to rozhodně pravda, přesto však naše planeta skýtá i řadu míst, která jsou skutečně izolovaná, pustá a civilizaci vzdálená. Nutno podotknout, že taková lokalita je stejnou měrou děsivá jako fascinující.

Uprostřed ničeho

Jak jste možná správně odhadli, toto místo se nachází v Tichém oceánu, kdesi mezi Jižní Amerikou a Oceánií, kde je oceánská plocha nejrozsáhlejší a nejméně civilizovatelná. Myšlený bod se nazývá Point Nemo a bez přehánění o něm lze říci, že se nachází „uprostřed ničeho“. Říká se mu také „oceánský pól nedostupnosti“, jelikož se jedná o místo v Tichém oceánu, jež je nejvzdálenější od jakékoli pevniny. Nejbližší (neobydlené) ostrůvky se nacházejí více než 1 600 kilometrů daleko, civilizaci nalezneme až na Velikonočním ostrově vzdáleném 2 600 kilometrů.

Nejblíže tomuto bodu se (s výjimkou občasné letecké dopravy) pohybují astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici, kteří nad místem prolétávají ve výšce kolem 415 kilometrů nad Zemí. Právě toto místo bylo navíc díky své odlehlosti vybráno jako ideální pohřebiště vesmírných lodí, jejichž úlomky by po dopadu na Zemi mohly někoho zranit; NASA tudíž vede Point Nemo v patrnosti jako ideální místo dopadu vesmírného odpadu.

Bod objevil chorvatský inženýr Hrvoje Lukatela v roce 1992, když pomocí počítačového programu spočítal GPS souřadnice tajemného místa. O přítomnosti člověka samozřejmě nemůže být řeč, zajímavé však je, že kvůli jižnímu tichomořského koloběhu, masivnímu oceánskému proudu, není na tomto území ani dostatek živin pro většinu tradičních obyvatel moří a oceánů; život ve všech podobách je tu tedy velmi vzácný.

Čtěte také: Gigantický výbuch sopky Hunga Tonga dorovnal nejsilnější jaderný test USA. Hirošimu překonal tisíckrát

Domov bájné příšery?

Tato geografická zajímavost se však v roce 1997 stala i zdrojem tajemství. Tehdy se totiž na tisíce kilometrů vzdálené podmořské mikrofony podařilo zaznamenat neobyčejně silný zvuk, jehož zdroj se nepodařilo identifikovat. Mělo by se totiž jednat o velkého a silného tvora, který se však v této (v podstatě neobyvatelné) části oceánu přece nemůže vyskytovat. Objevily se proto divoké teorie zmiňující hororovou bytost známou jako Cthulhu, jež se vyskytuje v románem sci-fi spisovatele H. P. Lovecrafta. Ten ve svých dílech už ve 20. letech existenci chapadlovité mořské příšery předpovídal, navíc za její sídlo označil odlehlou část Tichého oceánu se souřadnicemi podezřele se blížícímu Point Nemu – a tedy i místu, z něhož pravděpodobně pocházel onen tajemný zvuk.

Následné analýzy však ukázaly, že se pravděpodobně jednalo o obrovský kus ledovce, jenž se odlomil z (relativně) nedaleké Antarktidy. To však fanoušky tajemna nezastavilo a místo pojmenované také podle slavného kapitána z románu Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem stále probouzí naši představivost.

Zdroj: National Ocean Service

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom