17. ledna 2022 17:05

Do Česka se vrací pořádná zima, na Sněžce orkán zastavil lanovku

Počasí 17.1.2022 6:50

Ke konci tohoto týdne se ochladí a bude více sněžit. Sněžku už dnes zasáhl orkán o síle až 126 km/h, oba úseky lanovky stojí.

Ke konci týdne se ochladí a bude více sněžit. Noční teploty klesnou hluboko pod nulu. Ve vyšších polohách se od čtvrtka mohou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a informací na Facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dnešek bude větrný a zamračený. Pro většinu území platí výstraha před silným větrem. „Nad naším územím čekáme nejsilnější vítr po poledni, v souvislosti s přechodem studené fronty od severu,“ uvedl ČHMÚ. Na některých místech budou mít nárazy rychlost až 70 kilometrů za hodinu, na horách kolem 100 km/h. Dopoledne bude pršet jen místy, odpoledne ale na většině území, na horách bude padat déšť se sněhem nebo sněžit. Večer bude déšť a sněžení od severu ustávat, mraků bude ubývat a také pozvolna zeslábne vítr.

Situace na Sněžce

Sněžku přitom už dnes ráno zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na webu polská horská služba. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Vichřice zastavila oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a také šestisedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Horská služba Krkonoše dnes vydala výstrahu před velmi silným větrem, který by mohl mít na hřebenech rychlost i nad 126 kilometrů v hodině. Turisté si podle horské služby musejí dát pozor i na místy vyfoukaný a zledovatělý terén.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Kromě lanovek na Sněžku a na Pláně vítr jiné lanovky ve středních a východních Krkonoších neomezil.

V Krkonoších napadlo za poslední den asi pět centimetrů sněhu a celkem hřebeny pokrývá 30 až 60 centimetrů sněhu. Nadále platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

„Během dne bude sněžit v kombinaci se silným severozápadním nárazovým větrem. Mohou se vyskytnout malé deskové laviny, které se zastaví ještě na svahu,“uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

Zbytek týdne

V úterý budou nejvyšší denní teploty plus pět stupňů Celsia, ve středu při slunečním svitu se může teplota vyšplhat až na plus osm. Večer ale bude od severozápadu přibývat oblačnost, v polohách nad 800 metrů nad mořem bude sněžit. Ve čtvrtek už bude přeháněk více, opět bude také více foukat. Meteorologové upozorňují na to, že nad 700 metrů se budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

V noci na pátek mohou noční teploty klesnout až na minus devět stupňů Celsia, přes den nebude více než plus dva. Sněhové jazyky se budou tvořit už od 600 metrů nad mořem. O víkendu pak bude oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Sněhové srážky budou postupně jen na horách.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom