7. dubna 2025 11:35
Adam Vala

Opravdu si lidé pořizují psa místo dítěte, anebo je to celé jinak? Důkladný výzkum zbořil zažité stereotypy

Lidé, kteří své domácí mazlíčky nazývají dětmi v kožíšku, jsou mnohem blíže popisu reality, než si možná myslí. Naznačuje to nová studie vědců z Univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti, která našla vztah mezi vzrůstajícím počtem psů v domácnostech a klesající porodností. Jde ale o rozhodující faktor a znamená to, že vymřeme kvůli psům? Zas tak žhavé to nebude, nebojte...

„Někteří majitelé psů tvrdí, že jde o jejich děti, jiní takovou představu ale považují za absurdní,“ říká v prohlášení k nové studii její autorka Enikö Kubinyi na stránkách budapešťské univerzity. Dále vysvětluje, že i z tohoto důvodu je pohled na vztah domácích mazlíčků ke klesající porodnosti různý a ne vždy platí pouze jedna z variant. Tou první může být podpora tvrzení, že se méně dětí rodí kvůli tomu, že si více lidí obstarává kočky nebo psy coby své společníky. V takovém případě mohou mít podle Kubinyi někteří z majitelů skutečně negativní postoj k výchově dětí nebo si plně uvědomují její náročnost.

Negativní, ale i pozitivní dopady

Z druhé strany však mazlíčci nemusí nahrazovat členy v rodině, ale naopak se stávat její další součástí. Někdy dokonce mohou psi lidi spojit, protože třeba venčení znamená kontakt s dalšími majiteli psů, a to může vést až k novým vztahům. „Ženám se mohou muži se psy zdát atraktivnější. A některé páry navíc vnímají psa jako trénink na rodičovství, tedy další krok na cestě k založení rodiny,“ doplňuje Kubinyi informace ze studie zveřejněné magazínem AKJournals. Z její studie navíc vyplývá, že rodiny s dětmi vlastní psy častěji nežli bezdětní lidé, takže kde leží pravda a příčina několikrát uvedeného trendu?

„Počet dětí neklesá kvůli rostoucímu počtu psů, ale za oběma jevy stojí stejná příčina: přeměna sociálních struktur,“ vysvětluje Kubinyi. Přesněji řečeno, moderní rodiny se zmenšily, a to je z historického hlediska novinka. Lidstvo se totiž podle autorky studie vyvinulo v podmínkách tzv. kooperačního rodičovství, kde se o výchovu dětí dělila celá komunita. Dnes ale tyto podpůrné systémy z velké části zmizely a rodiče tak zůstávají na výchovu a opatrovnictví sami. A protože tato společenská izolace může mít hluboké dopady, lidé si v podvědomé snaze zachovat přátelství či velkou rodinu pořizují psy či domácí mazlíčky obecně.

Čtěte také: Domácí mazlíčky možná nahradí robotický plyšák. Když ho budete strašit, rozbrečí se

Problém tedy Kubinyi vidí úplně někde jinde, a to je fakt, že lidé začali psy selektivně šlechtit tak, aby se více podobali dětem. Jde například o kulaté obličeje mopslíků nebo zakrslé proporce jezevčíků. To už představuje problém, protože mnoho těchto psů trpí chronickými zdravotními potížemi způsobenými estetickými požadavky člověka. Nic dalšího ve vztahu mezi menším počtem dětí a větším počtem zvířat v domácnostech neleží. Zbylá část týkající se rodinné pospolitosti, resp. jejího rozpadu, už ale k řešení skutečně je.

Zdroj: ELTEAKJournals

Video, které jste mohli minout: Útok zuřícího medvěda na Slovensku. Peter si zachránil život sekyrou, ukazují záběry

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom