28. listopadu 2024 07:00
Adam Vala

Pokud se budete upřeně dívat na svého psa, vaše mozky se propojí. Jde o důsledek evoluce

Psi patří k prvním zvířatům, která si člověk ochočil, a jejich společná historie s lidmi sahá tisíce let zpět. Díky tomu se z nich stali nejen věrní společníci, ale také nepostradatelní pomocníci v mnoha oblastech – od ochrany a pomoci při lovu až po terapii a detekci nemocí. Otázkou však zůstává, jak hluboce si vlastně se psy rozumíme a co stojí za tak jedinečným propojením mezi dvěma rozdílnými druhy. Vědci v Číně nedávno odhalili klíčovou stopu: schopnost navázat tzv. neurální spojení, jež bylo u dvou různých druhů popsáno vůbec poprvé.

Patrně znáte chvíle, kdy si s někým povídáte a narůstá ve vás pocit, že mu opravdu rozumíte. Někdy to může dojít tak daleko, že jste schopni zcela přesně odhadnout, na co druhý člověk myslí nebo jak v dané situaci zareaguje. Je to způsobeno tím, že na určitých úrovních lidé, ale i příslušníci jiných druhů, mezi sebou navazují speciální neurální vztah, při kterém skutečně dojde k propojení mozků a jejich vzájemné synchronizaci.

Neurální spojení

Není to nic neobvyklého, díky tomu můžeme například spolupracovat ve skupině nebo provozovat nějaký týmový sport a být úspěšní. Obdobně to funguje i u dalších primátů, ale také třeba u netopýrů a myší. V případě vzájemné interakce dvou odlišných druhů ale dosud nikdo podobné propojení nezkoumal. Tedy, až doteď, než se čínští vědci zaměřili na spojení člověka a psa.

Ve studii zveřejněné odborným časopisem Advanced Science v listopadu 2024 provedl tým biologa Wej Žena hned několik testů na lidech a psech, aby odhalil, zda se na neurální úrovni propojují. Jak popisuje magazín The Conversation, za tímto účelem využili vědci neinvazivní elektroencefalograf, tedy jakousi čepičku s elektrodami, kterou nasadili člověku a konkrétně bíglům, kteří byli pro test vybráni.

Čtěte také: Psi mají k člověku geneticky blíž, než se myslelo. Od zbytku zvířat je odlišuje jedinečná schopnost

Zkoumání probíhalo v několika různých podmínkách, například když byli lidé od psů izolovaní nebo když na sebe naopak mohli přímo reagovat. Podle závěrů vždy docházelo k vytváření opakujících se nebo zcela identických vzorců v chování mozků, čímž došlo mimo jiné k potvrzení, že čím déle svého psa znáte, tím více jste s ním na této úrovni propojeni.

Mozkové signály se pak synchronizovaly nejsilněji ve chvíli, kdy se na sebe pes s člověkem upřeně dívali nebo když byl pes člověkem pohlazen. To současně vysvětluje, jak je možné, že nám psi tak rozumí a proč si s člověkem vytváří silné vazby. Ostatně, za vším z části stojí i evoluce a soužití psů s lidmi, díky kterému se u našich čtyřnohých mazlíčků skutečně mohly posílit schopnosti vzájemného propojení a porozumění. Takže až se na vás příště pes podívá svýma štěněčíma očima, už víte, co máte udělat, abyste byli ještě větší přátelé než doposud.

Zdroj: The ConversationAdvanced Science

Video, které jste mohli minout: Konec psů na řetězech a buskingu? Česká legislativa se zabývá ochranou zvířat

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom