27. srpna 2019 16:45

Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ ukončí svoji pouť tento pátek a sobotu na Bezdězu

Patnáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ... je tady!

Patnáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ po Točníku, Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou a moravských hradech Veveří, Hradci nad Moravicí a Bouzově uzavře svoji letošní pouť v pátek a sobotu 30. a 31. srpna na českém Bezdězu. Páteční program na Bezdězu nabídne koncerty Arakainu a Lucie Bílé, Rybiček 48, Anny K., Michala Hrůzy či Mydy Rabycad. V sobotu se mohou fanoušci na Bezdězu těšit na kapelu Kryštof, která se na Hrady CZ vrací po šesti letech, No Name, Mirai, Marpo & Troublegang, Jelen, Wohnout, PSH a další interprety a skupiny.

Svou polohou v blízkosti Máchova jezera hrad Bezděz láká k rozmanitým procházkám po Máchově kraji. A právě nyní se nabízí jedinečná příležitost. V ceně lístku na festival Hrady CZ je i sobotní vstup na prohlídkové okruhy hradu Bezděz zdarma, takže se může jednat o skvělý tip na víkendový výlet spojující historii a muziku. Vstupenky lze do dne před akcí koupit za sníženou cenu na tady.

Bezděz byl založen jako opěrný bod panovnické moci krále Přemysla Otakara II. Hrad byl postaven jako pevnost podle nejlepších obranných poznatků té doby. Jádrem stavby byl horní hrad s královským palácem, kaplí a 30 metrů vysokou obrannou věží. Po smrti Přemysla Otakara II. zde byl vězněn Václav II. se svou matkou. Až do vlády krále Zikmunda byl hrad většinou v držení panovníka, poté byl zastaven a majitelé se často měnili. Roku 1621 byl hrad vypleněn a vypálen císařským vojskem. V 17. století byl hrad využíván jako klášter. Roku 1785 byl klášter zrušen a hrad se postupně změnil ve zříceninu. První pokusy o záchranu hradu započaly až v 19. století. Dnes je hrad státním majetkem a neustále zde probíhají záchranné práce. Bezděz představuje poslední nejvyspělejší stupeň ve vývoji královských hradů v Čechách ve 13. století. Zcela výjimečným uměleckým dílem je jednolodní hradní kaple s křížovou klenbou.

INTERPRETI NA FESTIVALU HRADY CZ NA BEZDĚZU: Anarchia, Sto zvířat, The Agony, Mydy Rabycad, Michal Hrůza, Arakain a Lucie Bílá, Anna K., Rybičky 48, The Lighthouse Journey, No Name, Wohnout, Kamil Střihavka & The Leaders!, Trautenberk, Visací zámek, Jelen, Elis Mraz, Mirai, Marpo & Troublegang, PSH, Dymytry, Kryštof, Harlej

Text: archiv

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom