27. ledna 2022 02:45

Pacner: Českoslovenští agenti ukradli plány Concordu, Lenin byl užitečným německým idiotem

Expert na špiony ve světě i u nás Karel Pacner prostudoval dostupné archivy, vyzpovídal desítky agentů i jejich řídících pracovníků z mnoha tajných služeb a své poznatky shrnul do několika knih a 19dílného dokumentárního seriálu. Podle něj se Čechoslováci podíleli na krádeži plánů nadzvukového Concordu a Američanům reportovali i z ústředí vládnoucí KSČ.

Karel Pacner, jehož nečekaný odchod v noci na 7. dubna 2021 zarmoutil všechny milovníky kosmonautiky a literatury faktu věnující se dějinám a světové i československé špionáži, ve velkém rozhovoru pro server Aktuálně.cz před koncem roku 2020 odhalil pozadí vzniku třídílné špionážní epopeje Českoslovenští vyzvědači 1914–1989.

Motor a podvozek Concorde

Za největší úspěch, kterého při práci na knize dosáhl, považoval Karel Pacner nalezení důkazů o tom, že se československá rozvědka podílela na získání plánů nadzvukového Concorde. „To, že se Sověti všemožně zajímali o vývoj a výrobu Concordu, je snad známo. Sověti ho zkrátka a dobře s pomocí svých špionů v podobě Tu-144 komplet okopírovali – třebaže dost nezdařile. Mně se ale podařilo vypátrat, že na této krádeži se podíleli kromě mnoha jiných i českoslovenští vyzvědači – přesněji dva slovenští kněží Štefan Krigovský a Jean Saradi,“ citoval Karla Pacnera server Aktuálně.cz.

Podle Pacnera oba vyzvědači díky svým kontaktům mezi francouzskými komunisty získali v Toulouse, kde se Concorde vyráběl, pro Moskvu údaje o motoru a podvozcích nadzvukového letadla. Oba ale byli nakonec odhaleni a odsouzeni ve Francii za špionáž na osm (Krigovský) a čtyři (Saradi) roky ve vězení.

Tajní agenti Antonín Kapek a Josef Skupa?

Ve své špionážní epopeji ale Pacner představil i osobnosti, které naopak pracovaly jako vyzvědači západních zpravodajských agentur u nás. Pro mnohé je jistě překvapením, že mezi nimi byl člen předsednictva ÚV KSČ Antonín Kapek, který v roce 1968 spolupodepsal zvací dopis adresovaný sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi. Právě tímto dopisem Moskva obhajovala vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Kapek poté patřil až do zhroucení komunistického režimu v listopadu 1989 k hlavním strůjcům normalizace a v květnu 1990 spáchal sebevraždu oběšením.

Se západními rozvědkami měl podle Karla Pacnera spolupracovat také třeba loutkař Josef Skupa, který je neodmyslitelně spojený s dřevěnými postavičkami Spejbla a Hurvínka.

Lenin jako užitečný idiot

Podle Pacnera byl vůdce bolševiků „užitečným německým idiotem“. „S pomocí Němců se dostal do carského Ruska, zorganizoval jeho pád, načež uzavřel s Německem příměří, které tak mohlo přesunout na – pro něj důležitější – západní frontu šedesát svých divizí,“ komentoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz Leninovu roli Pacner.

Leninovu roli ostatně Pacner komentoval i v úvodu ke své další knize Osudové okamžiky XX. století. „Na spáleništi carského středověku se pokusili ruský knihomol Vladimír Lenin a gruzínský bankovní lupič Josef Stalin vybudovat ideální komunistickou říši, kterou si uprostřed 19. století vysnili němečtí salonní filozofové Karel Marx a Bedřich Engels. Když se jim to nepodařilo, alespoň si ji pro ostatní svět vylhali.“ Nezbývá než dodat, že lépe bychom to neřekli…

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom