24. listopadu 2021 11:18

Covid má nového nultého pacienta. V čem udělala WHO dříve chybu?

Vědec, který zkoumal prvopočátek pandemie nemoci COVID-19, přišel se zjištěním, které rozporuje dosavadní teorii Světové zdravotnické organizace.

Jak vlastně začala pandemie, která už bezmála dva roky ovlivňuje chod celého světa a stala se nejhorší veřejné zdraví ohrožující krizí století? Tuhle otázku si z pochopitelných důvodů klade obrovská spousta lidí a vypátrat takzvaného pacienta nula, člověka, u něhož se tehdy nové onemocnění projevilo jako u prvního a od nějž se nakazili další lidé, je pro její zodpovězení klíčové.

Objevilo se hned několik teorií, včetně té, že virus je uměle vytvořený a unikl z laboratoří ve Wu-chanu. S tou přišli členové administrativy tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa a navzdory několika různým zprávám, které ji přiživovaly, se zatím ani zdaleka nepotvrdila.

Důkazy pro spojitost s tržištěm

Experti z WHO nakonec předložili nejpřesvědčivější důkazy pro to, že pacientem nula byl 41letý účetní s bydlištěm velmi vzdáleným Wu-chanskému tržišti, se kterým je spojená většina případů ze samého počátku pandemie.

Expert na stopování původu virů Michel Worobey z Univerzity v Arizoně ale teď tvrdí, že časová osa nesedí. „Za den propuknutí nemoci byl u něj nejdřív považován 8. prosinec 2019, z následných rozhovorů ale vyplývá, že horečky spojené s novým koronavirem dostal až šestnáctého,“ uvádí v závěrech výzkumu. „Vysoké teploty z 8. prosince byly spojené s jeho zdravotními problémy se zuby.“

Skutečným prvním pacientem je podle něj žena jménem Wej Kuej-sien, u níž se první symptomy objevily 11. prosince. Je to mnohem logičtější volba. Wej Kuej-sien totiž pracovala na zmíněném tržišti jako prodavačka mořských plodů. „Ve městě, kde žije 11 milionů lidí, máme polovinu případů spojených s oblastí o velikosti fotbalového hřiště,“ uvedl Worobey. Vysvětlit něco takového, aniž bychom považovali toto místo za počátek nákazy, se ukazuje jako extrémně složité.“

Stále není jistota

Worobeyovu práci už zrevidovalo několik expertů, včetně vyšetřovatelů z WHO, a shodli se na tom, že jeho teorie bude nejspíš správná, důkazy jsou ale přesto stále nedostatečné. „Ta data zkrátka nejsou tak silná, abychom z nich mohli udělat ještě nějaký jednoznačný závěr, kromě toho, že to, co se stalo na tržnici Chua-nan, byla událost, kterou můžeme označit jako superpřenos,“ uvedl například virolog Jesse Bloom z výzkumného centra Freda Hutchinsona.

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom