14. prosince 2021 06:00

Omikron vs. dvě dávky vakcíny. Jakou máte ochranu? A co po třetí dávce?

Očkování posilovací dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech poskytuje značnou ochranu proti nové variantě koronaviru nazvané omikron. Informovali o tom izraelští vědci s tím, že dodatečná třetí dávka vakcíny odolnost proti této mutaci významně zvyšuje.

Studie provedená nemocnicí Tel ha-Šomer (Sheba Medical Center) a Ústřední virologickou laboratoří izraelského ministerstva zdravotnictví porovnávala krev 20 lidí, kteří dostali první a druhou očkovací dávku před 5–6 měsíci, s krví stejného počtu očkovaných, kteří před měsícem obdrželi již třetí posilovací dávku vakcíny.

Z nuly na 70 procent?

Závěry studie jsou zneklidňující. Očkovaní se dvěma dávkami starými půl roku si částečně zachovali odolnost vůči variantě delta, neměli ale vůbec žádnou schopnost neutralizace varianty omikron. „Dobrou zprávou je, že s posilovací dávkou se zvyšuje asi stokrát. Je zde výrazná ochrana posilovací dávky. Je nižší než neutralizační schopnost proti deltě, asi čtyřikrát nižší,“ komentoval závěry studie pro agenturu Reuters Gili Regev Jochaj, který v nemocnici Tel ha-Šomer vede oddělení infekčních nemocí. Podle britských zdrojů třetí dávka vrací ochranu proti variantě omikron zpět až na více než 70 %.

Izraelská studie navazuje na podobnou studii z Jihoafrické republiky, podle níž varianta omikron ochranu získanou dvěma dávkami očkování částečně obchází.

Z jihu Afriky do celého světa

Takzvaná varianta omikron je nakažlivější mutací koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího nemoc covid-19. Poprvé ji vědci zachytili 24. listopadu 2021 v JAR, odkud se rozšířila nejen do dalších 60 zemí světa. První jednotlivé případy této mutace se na území Česka objevily několik dnů poté v Liberci a v Brně a jeho okolí.

Velké znepokojení omikron vyvolává ve Velké Británii, kde premiér Boris Johnson v emotivním projevu v neděli 12. prosince vyzval Brity, aby se co nejrychleji nechali očkovat třetí posilovací dávkou. Nejnovější údaje naznačují, že omikron je extrémně přenosný – podle dosavadních dat se šíří asi šestkrát rychleji než předchozí varianty – a do poloviny prosince bude v Británii dominantní. Počet případů se zde nyní zdvojnásobuje každé dva až tři dny. V pondělí 13. prosince v Británii s variantou omikron zemřel první pacient.

ZDROJ: Reuters: Israeli study finds Pfizer COVID-19 booster protects against Omicron

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom